E shtunë, 19 Shtator, 2020

Për Laertin ‘e postës’ dhe gjobaxhinjtë që i janë vënë si çamçakëzi poshtë këpuce

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga MARJON GORICA
Në shkrime të miat të mëparshme po ashtu dhe në disa emisione televize, kam përmendur prej kohësh që një grup i caktuar individësh të cilët punojnë në media, apo drejtojnë ato, janë kthyer në gjobaxhinj, duke tjetërsuar rolin dhe funksionin e një gazetari apo media në tërësi. E nisa në një mënyrë të drejtpërdrejtë këtë shkrim, për vetë faktin kur shoh disa faqe online, (i quaj të tilla pasi nuk kanë asnjë lidhje me të qënit media) ku përmenden plot dashakeqësi herë pas here, emra drejtuesish me poste të rëndësishme, duke mos i kushtuar rëndësi profilit profesional të tyre, e duke lobuar sipas përfitimeve personale për disa faktorë disi të paqartë.
Kam parë shumë individë që hyjnë në ‘gojët’ e këtyre ‘grabitqarëve’, në mesin e një kakofonie të madhe, gjë e cila nuk ndodh vetëm me personin në fjalë, por për shumë persona publikë, funksionarë të lartë apo dhe për biznese të ndryshme, në emër të perfitimeve materiale.
Ky është reagimi im personal, pas shumë e shumë lajmesh që kam lexuar si dhe pse Laerti, apo më saktë institucioni që ai drejton, Posta, kryejnë prokurime publike, apo pse drejtuesi i këtij institucioni shkon me pushime, e gjëra të ngjashme, që në të vërtetë janë detyra kryesore për mbarëvajtjen e një institucionin.
Laertin s’e kam njohur në krye të Postës Shqiptare, por e kam njohur si

Laert Duraj

i Kolegjit Profesional të Tiranës. Me të s’më lidh asgjë përveç origjinës sime, ndaj kjo nuk është qokë e as një ‘mbrojtje’ pasi nuk jam avokati i tij, por është një mesazh për këdo që mendon se ka një ndikim në shoqëri nëpërmjet një faqe apo portali mediatik. Roli i medias në shoqëri është shumë më i madh. Absolutisht shoqëria shqiptare gjendet përballë mijëra problemeve, sikurse dhjetëra tendera e prokurime të padrejta, megjithatë kjo kurrsesi nuk mund ta justifikojë “GJOBËN” mediatike, që në të vërtetë ushqen fatkeqësisht dhjetëra portale në Shqipëri!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm