E premte, 18 Shtator, 2020

Çfarë po ndodh me testimet për koronavirus në laboratorët privatë?

Numri i vogël i testimeve për COVID-19 është një ndër problemet më të mëdha që po e përcjellë pandeminë në Kosovë. Vendi ynë nuk qëndron mirë krahasuar me të tjerët.

Duhet të lexoni

A ju ndihmon ngrënia ngadalë të humbni peshë?

Sipas Healthline, ushqimi ngadalë mund të jetë një mënyrë shumë më e zgjuar, pasi mund të sigurojë një numër...

“KUJDES! Maskat e bëra vetë nuk ju mbrojnë!”, mjeku publikon rrezikun e përdorimit të maskave

Mjeku Ilir Alimehmeti ka ngritur ditën e sotme një shqetësim, lidhur me maskat që po përdorin qytetarët për tu...

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Si përpjekje për rritjen e testimeve u konsiderua mundësia që kjo procedurë të realizohet edhe në laboratorë privatë, që hyri në fuqi pas udhëzimit administrativ të Ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemajt.

Të hënën e 10 gushtit filloi licencimi i institucioneve private shëndetësore për të kryer teste serologjike dhe teste me metodën PCR.

Fillimisht u licencuan 29 institucione shëndetësore private, e më pas edhe të tjerë, ndërsa sot u licencuan edhe 18 laboratorë privatë. Shumica nga këta laboratorë kryejnë teste serologjike që përcaktojnë praninë e antigjeneve dhe antitrupthave për SARS CoV-2 në organizmin e njeriut, kurse me këtë test kuptohet nëse dikush tashmë është përballur me COVID-19. Ndërsa vetëm dy laboratorë privatë kryejnë teste me metodën molekulare PCR, e cila tregon nëse një person aktualisht është i infektuar me COVID-19.

Mirëpo, pas fillimit të testimeve në institucionet private doli në pah problemi i evidentimit të tyre.

Ende nuk ka shifër zyrtare për testimet që janë kryer në laboratorët privatë në Kosovë deri më tash.

Klan Kosova ka kërkuar sqarim nga Ministria e Shëndetësisë për planifikimin e mbledhjes së të dhënave nga laboratorët privatë dhe nëse kjo është bërë prej kur këto institucione private janë licencuar për testime, mirëpo askush nga ky institucion nuk ka dhënë përgjigje.

Sqarime për këtë çështje nuk i janë dhënë Klan Kosovës as nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHP).

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike nisi që nga e marta të raportojë për rastet pozitive me COVID-19, të cilat rezultonin nga këta laboratorë privatë të licencuar nga Ministria e Shëndetësisë.

Megjithatë, raportimet e këtyre ditëve janë bërë vetëm me një shifër totale të rasteve pozitive me COVID-19, por jo me të dhëna tjera.

Sociologu Artan Muhaxhiri, i cili gjatë kësaj periudhe është marrë me analizën statistikore të rasteve me koronavirus, në një prononcim për Klan Kosovën është shprehur jashtëzakonisht i brengosur për këtë qasje institucionale, e cila, sipas tij, “do ta deformojë pasqyrën e përgjithshme të statistikave për COVID-19 në Kosovë”.

“Nëse në raportet ditore të IKSHPK-së nuk janë përfshirë rregullisht edhe të dhënat për testet nga laboratorët privatë (testimet dhe infektimet), atëherë databaza e përgjithshme zyrtare do të cenohet, sepse nuk do ta prezantojë realitetin e plotë”.

“Prej ditës së parë të bërjes së testeve në laboratorët privatë, IKSHPK-ja është dashur që çdo ditë t’ua prezantonte qytetarëve nga tri tabela: statistikat nga IKSHPK, statistikat nga laboratorët privatë, si dhe një tabelë të përgjithshme të të dy niveleve. Kësisoj do të evidentoheshin trendët realë të ecurisë së COVID-19 në Kosovë, por gjithashtu do të rritej besueshmëria publike në këtë proces“.

“Nuk është normale që të shohim radhë të njerëzve që presin para laboratorëve privatë, ndërsa shifrat zyrtare të të testuarve dhe të infektuarave të mos e reflektojnë denjësisht këtë fenomen. Rezultati i çdo testi që bëhet në këta laboratorë – PCR apo serologjik – do të duhej të evidentohej publikisht me raportime të vazhdueshme dhe të detajuara, sepse kështu do të ndihmohej edhe puna e profesionistëve shëndetësorë, veçanërisht e IKSHPK-së”.

Muhaxhiri ka thënë se është e pakuptueshme si kanë filluar testimet në laboratorët privatë pa u qartësuar metodologjia, infrastruktura, procedurat e mbledhjes dhe paraqitjes së përditshme publike të të dhënave.

“Nëse shkencërisht të dyja testimet konsiderohen të barabarta, atëherë edhe përllogaritja e tyre do të duhej të ishte e njëjtë”.

“Raportimet ditore të rezultateve të testimeve të realizuara nga laboratorët privatë dhe prezantimi publik i sistematizimit të këtyre shënimeve do të duhej të ishin domosdoshmëri. Mungesa e tyre i bën dëm të madh luftës së Kosovës kundër COVID-19”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm