E shtunë, 19 Shtator, 2020

Abazoviq: Mali i Zi s’do të jetë as Sparta Serbe, as krahinë e Shqipërisë së Madhe

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Udhëheqësi i koalicionit parazgjedhor “E zeza në të bardhë” në Mal të Zi, Dritan Abazoviq, tha se nuk ka kompromis me interesat kombëtare të Malit të Zi dhe se ky vend mund të zhvillohet vetëm si shtet qytetar, i orientuar për t’u bërë anëtar i Bashkimit Evropian sa më shpejt që të jetë e mundur.

Abazoviq, në një konferencë për media, në Podgoricë, tha se statusi i anëtarit në NATO dhe pavarësia janë çështje të padiskutueshme për Malin e Zi.

“Nga këto postulate nuk do të lëvizet asnjë milimetër. Kush nuk e do një shtet të tillë, nuk mund të jetë partner i koalicionit ‘E zeza në të bardhë’. Mali i Zi nuk do të bëhet kurrë Sparta Serbe as krahinë e Shqipërisë së Madhe, as e Serbisë së Madhe, as e ndonjë shteti tjetër”, tha Abazoviq.

Fronti Demokratik, tani pjesë e koalicionit opozitar “Për ardhmërinë e Malit të Zi” që, sipas rezultateve paraprake, e ka fituar shumicën e mandateve, e kishte kundërshtuar fuqishëm anëtarësimin e Malit të Zi në NATO dhe kishte paralajmëruar se do ta rishikojë këtë çështje kur ta marrë pushtetin.

Abazoviq e përjashtoi mundësinë që koalicioni qeveritar pjesë e të cilit do të jetë koalicioni ‘E zeza në të bardhë’ të rishikojë marrëveshjet ndërkombëtare të Malit të Zi, përfshirë edhe atë për anëtarësimin në NATO.

“Këto janë obligimet tona ndërkombëtare. Nuk mund të ndërtojmë shtet serioz duke mos qenë seriozë në politikën ndërkombëtare. Kjo nuk do të ndodhë derisa të pyetet ky koalicion”, tha Abazoviq.

Ai theksoi se në kursin e politikës së jashtme të Malit të Zi nuk do të ketë ndryshime, por vetëm përmirësime të segmenteve në politikën e jashtme.

Abazoviq hodhi poshtë kategorikisht deklaratat e kundërshtarëve politikë se hyrja e koalicionit ‘E zeza në të bardhë’ në koalicion me Frontin Demokratik do të vë në pikëpyetje pavarësinë e Malit të Zi.

“Do të doja të më shikonte në cilido malaz që mendon se dikush prej këtyre njerëzve, në çfarëdo mënyre, do ta rrezikojë sovranitetin. Ne kemi luftuar për këtë sovranitet. Ne ua kemi kthyer qytetarëve sovranitetin”, theksoi ai.

Dritan Abazoviq është shqiptar që ka arritur të bashkojë mbështetës të pikëpamjeve politike qytetare.

(r.m.)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm