E premte, 18 Shtator, 2020

Fejzë Demiri, shembull për gjeneratat e reja se si duhet punuar me ngulm drejt asaj që synojmë ta arrijmë

Duhet të lexoni

GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Fejzë Demiri, në moshë 23 vjeçare ka arritur të botojë 8 libra, duke filluar me shkrime e publikime autoriale që nga mosha 14 vjeçare. Matematikisht i bie që ai për çdo vit ka shkruar e botuar nga një libër. Kjo është një mrekulli, që flet për një autor, për një poet e shkrimtar që premton shumë për të ardhmen e letërsisë sonë kombëtare. Deri më tani ai ka botuar librat vijues: 1.Vargje përkushtuese I 2.Vargje përkushtuese II 3.Në detin e dashurisë e të thënies 4. Kur shpirti ka etje 5. Qirinj për dritë 6. Dhembje kohe 7. Vogëlushi im 8. Biseda shpirti me babën.

Shkrimtari 23 vjecar Fejzë Demiri, dita-ditës po vazhdon duke bërë emër në letërsi. Djaloshi nga Gjakova, me shkrimet e tij tashmë ka kaluar kufijtë shqiptarë. Krijuesi Demiri, edhe pse i ri në moshë ka arritur një bagazh të madh letrar. Veçantia e Demirit qëndron në shkrime të thella që kanë një mendim tejet të arrirë dhe filozofik.

Veprat e tij janë udhërrëfyes për breza të tërë se si duhet të veprojmë kur gjendemi në udhëkryqet e jetës. Poet dhe shkrimtarë nga vendi dhe bota kanë fjalë tepër premtuese për Demirin, si një i ri që po ec gradualisht por sigurt drejt majave të suksesit. Me punën e tij inventive krijuesi Fejzë Demiri, vazhdon të jetë shembull për gjenerata të tëra se si duhet punuar me ngulm drejt asaj që synojmë dhe dëshirojmë të arrijmë.

Është përkthyer në Itali, Amerikë, Meksikë, Peru dhe Spanjë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm