E premte, 18 Shtator, 2020

Shote Galica me tre varre, nuk dihet ende vendimi i Bashkisë

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gjatë emisionit “Autokton” u shfaq sot në një dokumentar historik, çështja e rikthimit të eshtrave të Shote Galicës nga vendi aktual në Fushë-Krujë në kullën në Galicë, aty ku ndodhet edhe varri i bashkëshortit Azem Galica.

“Ishte viti 1923 kur qeveria serbe u detyrua të lëshonte pe ndaj luftëtarve shqiptar. Kështu u krijua zona e lirë e Drenicës e cila njihet si Arbëria e Vogël, por nga ana tjetër në Beograd reagimet ishin të ashpëra, në 15-korrik të vitit 1924 ushtria Serbe rrethoi tre fshatra me 1200 ushtarë, nga ku u zhvillua një betejë e përgjakëshme me shumë të vrarë nga të dy palët. U vranë rreth 83-vetë, mes tyre gra dhe fëmijë. Në këtë betejë u plagos edhe Azem Galica i cili nuk u dorëzua kurrë derisa ndërroi jetë në 25-korrik të vitit 1924. Në krye të çetës u vendos Shote Galica, bashkëluftëtarja dhe bashkëshortja e tij, ajo mbeti në mjerim dhe skamje, duke kaluar në Shqipëri me disa fëmijë jetim, nga ku ndërroi jetë në 4-korrik të vitit 1927 në Fushë-Krujë. Vend ku sot aktualisht ndodhet edhe vendvarrimi i saj. Buzë rrugës në Fushë-Krujë ndodhet i gdhendur mbi një pllakë mermeri emri i heroinës, e lënë në harresë të plotë dhe e pambrojtur. Këshilli bashkiak i Fushë-Krujës më 6- korrik të vitit 2020 miratoi vendimin për zhvendosjen e përmendores së vëndvarrimit nga vendi aktual në territorin e lagjes më të re në Fushë-Krujë.

Pikërish këtu nis edhe dilema nëse varri për të cilin vite me rradhë janë kryer homazhe, është një lapidar apo aty prehen eshtrat e Shote Galicës. Banorët e Fushë-Krujës të pyetur ngrenë supet dhe heshtin. Azem Galica dhe Shote Galica, veprimtaria e tyre luftarake është unikate sot nuk kanë një shtatore të mirfilltë. Varri i Shote Galicës në Galicë, brenda kullës ku ata jetuan dhe luftuan qëndron boshë. Por një varr tjetër që mban emrin e Shote Galicës ndodhet edhe në Krujë, brenda territorit të varrezave të dëshmorëve, ku mbi të qëndron mbishkrimi Qerime Galica (Shota). Çfarë po ndodhë në të vërtetë dhe në cilin nivel janë angazhimet e qeverisë së Kosovës për kthimin e eshtrave pranë bashkëshortit të saj në Galicë do ta ndjekim në pjesën e dytë të rubrikës.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm