E mërkurë, 20 Janar, 2021

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Fejzo Subashi


Ende në fillesat e tij
, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe drejtimin e këtij institucioni. Kontrolli i Lartë i Shtetit nuk do të jetë një institucion vetëm  i bujës dhe zhurmës mediatike.

Ai kërkon tē sjellë, fusë një frymë dhe praktikë ndryshe nga ajo që kemi parë të shikojmë rëndomtë në institucione tona, qofshin edhe ato kushtetuese, të cilat megjithëse në parim janë larg politikës, por në realitet janë pjesë e politikës dhe në shërbim të politikës.
Prof. Shehu, ja ka bërë të qartë dhe të ditur  tashmë, klasës politike, ligjvënësve, se  KLSH-ja, do të jetë një institucion, i cili do të kaloj në filtër të fort gjithë operacionet, veprimet dhe sjelljen e institucioneve publike dhe jo publike,  në lidhje me përdorimin, menaxhimin dhe kontributin e taksave të qytetarëve Shqiptarë

KLSH-ja,  është si një  institucion i pavarur kushtetues i destinuar  që ti shërbejë;  qytetarëve, ligjvënësve, si dhe gjithë  palëve të interesuara  në mënyrë të vazhdueshme, të paanshme dhe të plotë, për veprimin, rolin dhe përgjegjshmërinë, që qeveria dhe entet publike kryejnë në lidhje me përdorimin e kontributit të taksapaguesve shqiptarë.  KLSH-ja do synoj me kontributin  e saj,  në përputhje me objektin e veprimtarisë të fushës së veprimit , për  përmirësimin e qeverisjes  në të gjitha nivelet,   nëpërmjet luftës kundër korrupsionit.

KLSH-ja do të jetë një institucion model, që jo vetëm  nëpërmjet  veprimtarisë, funksionale,  por edhe përmes shembullit të saj, do të synoj;  që  të nxitë rritjen e përgjegjshmërisë, transparencës, dhe përdorimit me efektivitet, dhe ekonomicitetdhe shumë efiçëncë  të pasurisë publike. Gjithashtu nga ana tjetër  do të arrijë,  që nëpërmjet punës së tij, t’iu kthej integritetin dhe besimin e publikut tek institucionet publike, të cilat  duhet  të  jenë vlerë e shtuar për shoqërinë, ku rezultantja do  të sjellë ndryshim në jetën e qytetarëve. Prof. Arben Shehu do ta kryejë detyrën e Kryetarit të KLSh-së me besim të plot, duke e mbështetur atë  në tre shtylla kryesore si : integritetin, profesionalizmin dhe  pavarësinë profesionale dhe me standarde të audituesve të KLSH-së  Ndjeshmëria e opinionit publik dhe domosdoshmëria  për të luftuar korrupsionin është një tjetër objektiv dhe qëllim që i ka vënë vetes kreu i  KLSH-së. Nëpërmjet  filtrave të auditimit  synon rritjen e bashkëpunimit nëpërmjet  institucioneve, për forcimin e rolit, rritjen e ndikimit të aktivitetit për secilin institucion, në parandalimin e korrupsionit dhe abuzimeve nga administrata publike.  Arritja e kësaj  e cila konsiderohet si teje  i rëndësishëm, realizohet mbi bazën e një  bashkërendimi të aktiviteteve, të institucioneve  nëpërmjet një marrëveshje bashkëpunimi, nëpërmjet thellimit të  përpjekjeve  për forcimin e pavarësisë së institucionit të KLSH-së,  nëpërmjet  auditimeve  të paanshme dhe objektive.  Filtrat e auditimit të cilat do të jenë nga më profesionalët, korrekt dhe shumë larg fenomeneve korruptiv, do të jenë edhe për vetë audituesit e këtij institucioni, për të realizuar një produkt  të pastër siç duhet dhe dëshirojnë taksapaguesit Shqiptar.

Një rol të madh në filtrat e auditimit,  për ta kryer sa më mirë misionin e këtij institucioni, do kenë edhe personalitet, profesionistët, organizmat dhe organizatat e ndryshme, por që nuk janë dhe nuk kanë qenë përfitues të fondeve dhe taksave të taksapaguesve Shqiptarë.  Prioritet i Prof  Arben Shehu nëkrye të KLSH-së është edhe përmbushja e rekomandimeve të Progres-Raportit të BE-së, për zbatimin e plotë të standardeve të Organizatës Ndërkombëtare të Institucioneve Supreme të Auditimit, përmirësimin e cilësisë së auditimit.

Prioritet i Prof  Arben Shehu në krye të KLSH-së, në lidhje me aktivitetin dhe veprimtarin e këtij institucioni, do të jetë shumë i hapur, transparent dhe bashkëpunues me mediat, për të bërë publike , brenda normave dhe ligjeve, çdo auditim dhe filtër auditimi, por jo për të bërë thjeshtë zhurmë mediatike, por për të treguar rolin dhe vlerat e këtij institucioni.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm