E diel, 25 Tetor, 2020

Pjesëmarrje masive! Mesazhi i çdo politikani dhe partie politike…

Duhet të lexoni

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga MARJON GORICA

Partitë politike tashmë kanë ndezur motorrët e fushatës, për ta finalizuar më pas atë me përballjen më 25 prill të 2021. Janë pak muaj, ,por të mbushur me punë intensive të cilat janë të fokusuara kryesisht në terren. Kudo në media dhe rrjete sociale shohim përfaqësues të partive politike, të majtë e të djathtë të cilët dalin e lobojnë për synimet e tyre, e për besimin e e votës së qytetarëve, për t’i zgjedhur si përfaqësues të denjë.

E të ndodhur në këtë fazë, mesazhi im, për cdo subjekt partiak, por edhe për politikanët në përgjithësi është: ‘Pjesëmarrja masive në zgjedhje’!

Ku ka më mirë se sa të kemi një popull i cili zgjedh e përcakton vetë fatin e tij, me një përqindje relativisht të lartë pjesëmarrje. Ndaj cdo person i cili është në kontakt të vazhdueshëm me qytetarët, përvec diskutimeve mbi problematikat, ndryshimet apo shqetësimet që mund të kenë, të diskutojnë dhe për masivitetin qytetar në zgjedhje. Mesazh ky i cili duhet të nisi që tani ti komunikohet qytetarëve, e vetëm kështu ndryshojmë ‘rutinën’ e fushatës elektorale dhe procesit zgjedhor.

Pra me një pjesëmarrje masive dhe me këmbë nguljen e subjekteve për pjesëmarrje masive në zgjedhje, shkojmë dhe në një process demokratik ku shumica vendos.

Ashtu sic përmendet dhe në një botim të USAID dhe NDI: Fushata zgjedhore duhet të konsiderohet nga çdo zgjedhës si një shans më tepër për të dhe të dashurit e tij; si një mundësi ku familja e tij e ngushtë të përmirësojë nivelin aktual të jetesës, të përfi tojë nga politika të caktuara shtetërore; ku individi të ndjehet më i sigurtë në vendin e punës ose në biznesin që ushtron; ku sistemi shëndetësor të reformohet dhe përfi timet të jenë konkrete; ku fëmija të arsimohet në institucione shkollore të denja për nga emri dhe standaret e mësimdhënies; ku shteti të bëjë një politikë më dinjitoze me fqinjët dhe të kuptojë se nuk mund të abuzojë me termin “partnerë” dhe “miq”; ku individi dhe familja të mund të ushtrojnë, së bashku ose veçmas, më me potencë se katër vitet që shkuan, të drejta të deklaruara dhe të pranuara në mënyrë universale nga të gjithë për të lëvizuar dhe “parë botën”, pa patur frikën se politikat konsullore të ndonjë shteti do t’i konsiderojë, ata dhe familjen, si “persona me rrisk” për t’u kthyer në vend.

Ndaj çdo figurë politike duhet të inkurajoj pjesëmarrjen e qytetarëve në zgjedhje.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një zë, për të luftuar me...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë grup moshë. Një nga personat që...

Shfaqet Fatos Nano, ja politikani që i rri përkrahë: Miqtë e vjetër nuk të lodhin kurrë.

Ndonëse lideri historik i së majtës shqiptare Fatos Nano është larguar nga jeta publike, shpesh herë shumë njerëz janë të interesuar në lidhje me...

Super komedia me super aktorët, shfaqja që nuk duhet humbur!

Nga Marjon Gorica E çfarë më mirë se pak humor në këto kohë të vështira që po jetojmë do të na bënte mirë? Ndonëse situata e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm