E shtunë, 31 Tetor, 2020

Shtëpitë botuese po mbajnë peng arsimin në vend, nxënësit ende të pa pajisur me libra

Duhet të lexoni

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka...

E FUNDIT/Tërmeti trondit Izmirin, godina të shembura e njerëz që ulërasin nëpër rrugë

  Një tërmet me magnitudë 7 ballë është shënuar midis Greqisë dhe Turqisë pak minuta më parë, duke krijuar një...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ndonëse viti i ri shkollor ka pothuajse mbi 2 jave që ka filluar, nxënësit ende nuk janë pajisur me librat të gjuhëve të huaja. Kjo nuk ndodh nëpër shkolla të rretheve të ndryshme, sic jemi mësuar të shohim rëndomtë që lihen pas dore, por në qendër të kryeqytetit, aty ku fluksi me nxënës arrinë në nievele të larta presence.
Jemi në një situatë e cila ndodh prej vitesh, por që ende nuk ka marrë një zgjidhje konkrete përsa i përketë mirëfunksionit të cilit të ulët.
Sot, në kohën që ne po flasim një pjesë e konsiderueshme nxnësish nuk janë pajisur me librat e gjuhës së huaj, angleze dhe frënge, libra të cilët vijnë në shërbim të tyre nga një shoqëri e quajtur ‘Sidi Group’. Bëhet fjalë për një periudhë ku po mbaron java e tretë e nisjes së vitit shkollor dhe ende këta libra nuk janë cuar në librarirtë përkatëse për shtije, ndërkohë që mirë menaxhimi i tyre mund të ishte bërë që në fillim, para nisjes së shkollës. Por a duhet të mbaj dikush përgjegjësi, duke lejuar këta tregtarë që të funksionojnë sipas interesave të tyre, duke penalizuar kryerjen e mësimit për mijëra nxënës?

A duhet të jetë dikush rregullator i kësaj situate të rëndomtë e cila cdo vit e më keq katandiset në të tilla nivele, aty ku prindi duhet të lutet që të vij libri i fëmijës e ta blej me cmim tepër të lartë, e më qesharakja është kur shoqërohet me 3 libra të tjerë, kosto e të cilëve shton shpenzimet familjare?

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka...

E FUNDIT/Tërmeti trondit Izmirin, godina të shembura e njerëz që ulërasin nëpër rrugë

  Një tërmet me magnitudë 7 ballë është shënuar midis Greqisë dhe Turqisë pak minuta më parë, duke krijuar një situatë kaotike në qytetin e...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar me forcë dita ditës pas...

Drejtoresha e DPPGJ në terren me punëtorët e qytetit:  Po i dhurojmë ngjyra Tiranës

Nga Marjon Gorica Qyteti si gjithnjë kurohet me kujdes në shumë aspekte të ndryshme, kjo në varësi dhe të drejtorive specifike në varësi të Bashkisë...

Serologjiku dhe testi RT-PCR, ku po gabojnë shqiptarët? Zgjedhin më të lirën…

Marjon Gorica-Ky është një shkrim i referuar nga specialistë të fushës. Në një kohë kur është rritur numri i testimeve në lidhje me pandeminë Covid19,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm