E premte, 5 Mars, 2021

Trump për një mandat të dytë!

Duhet të lexoni

Ndarja nga jeta e Larry King, gazetari Qafoku: Legjenda nuk është më!

Ndarja nga jeta e Larry King pa diskutim që preku shumë persona nëpër botë. Ndëra ta dhe moderator të...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Në kohët e fundit i jam përkushtuar tërësisht një literature e cila lidhet me qeverisjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke ju referuar procedurës nga mënyra përzgjedhjes së senatorëve, roli i tyre, te marrëdhëniet më Presidentin.

E gjitha kjo lidhet dhe me një analizë të cilën do ta sjell më të zgjeruar ditët në vijim, por pa diskutim përpara procesit zgjedhor të nëntorit, ku Trump pritet të vazhdoj të qëndroj në të famshen ‘Shtëpia e Bardhë’, për të drejtuar nga aty për një mandate të dytë Shtetet e Bashkuara.

Është e rëndësishme për të gjithë që përzgjedhja të bëhet sipas meritokracisë, me qëllim pasjen e një shteti i cili të ketë avancime, kryesisht në aspektin financiar.

Kur vjen puna për të zgjedhur dikë i cili do të duhet të drejtoj shtetin për disa vite me rradhë, të gjithë duhet të hedhim njëherë sytë nga vetja, e më pas tek ai. Pra duke e lidhur me atë cfarë ne kemi të nevojshme, cfarë duhet të ndryshoj, e më pas të hedhim sytë tek kandidatët për të parë cfarë pritet të bëjnë apo cfarë kanë bërë deri më tani, rasti në fjalë i Presidentit actual.

Bindja ime për Trump, është forcuar më tepër gjatë periudhës së pandemisë, aty ku dhe besova dhe vërtetova që ky është një faktor i madh dhe dominues i cili do t’i japi Donald Trump  një dorë të rëndësishme që komuniteti i gjerë ti besoj sërish drejtimin e Shteteve të Bashkuara.

Kam parë përgjatë kësaj kohe një organizim nga ana e tij dhe e kabinetit Trump, për mos krijimin e një krize ekonomike e cila më pas do kthehej në sociale, e pa diskutim që do të rëndonte shumë herë me keq tek populli, madje duke cuar dhe në një ‘përplasje’ të madhe midis tyre, por që me menaxhimin e financave dhe ndihmesën e madhe që i dha komunitetit, Trump ka arritur të marri pëlqimin e tyre.

Ndaj jam i bindur që ky faktor, e kjo situatë do t’i jap Donald Trump mandatin e rradhës.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse kompozoi këngën e gjyshes. Jo...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm