E diel, 25 Tetor, 2020

A keni vajza, gra e motra? E tillë është dhe Elisa!

Duhet të lexoni

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Nuk e shihja të arsyeshme të shkruaja një shkrim të tillë përsa kohë një person pjesë e politikës, mund të përballet me shumë ‘fenomene’,  dukuri këto të cilat në politikat demokratike duhet të kenë dhe një ‘kusht’ limiti deri ku shkojnë, por sic duket mllefi i madhë ndaj një karrieriste në politikë, tejkalon cdo kufi, duke humbur dhe disa norma etike. Fatkeqësisht kjo ndodh në vendin tonë.

Kohët e fundit kam parë në rrjetet sociale, por edhe në media, disa individë me poste të larta të cilët tejkalojnë normat etike të komunikimit në publik, për figurën e një femre, e konkretisht të Elisa Spiropalit.

Elisën e kam takuar në disa aktivitete e përshëndetur në holle televizionesh,  por nuk e njoh personalisht në rrethana të tjera, ndaj dhe ky nuk është një shkrim ‘qoke’, por është mesazhi i një të riu që admiron kur sheh që në këtë vend bëhesh dikushi, si shkak i punës dhe përkushtimit, këmbënguljes dhe vullnetit. Jam i bindur që shumë persona mendojnë njëlloj si unë, ashtu sic jam i bindur që dhe Elisa dikur e ka nisur karrierën  saj si një aktiviste politike, por që është identifikuar në bazë të punës dhe angazhimit të dhënë, e mbi të gjitha vullnetit për të ecur përpara, për të ndikuar në një vend për të bërë më të mirën e mundshme dhe pse e mira s’ka fund.

Kur shoh në gojën e disa analistëve, politikanëve apo në postimet e disa faqeve të cilat kanë një audiencë të caktuar në rrjetet sociale, fyerjet apo komunikimin e ‘ashpër’ që përdoret ndaj figurës së saj, mendoj, nëse kanë vajza në shtëpi, motra, gra apo të afërm të tyre?

Përse këto komunikime, debate, diskutime serviren në mënyrë të tillë sot, e cili është mesazhi që i japim një brezi i cili ka shpresën për të qëndruar këtu, ata të cilët e shohin të ardhmen dhe pjesë të politikës, pikërisht ata që janë rritur si Elisa me forcat e veta, e jo si fëmija e një prindi të pushtetshëm, i cili e ka rrugën gjysmë të ngritur, e pozicionet ku të dëshiroj.

Pse jo në sytë e shumë të rinjve sot, Elisa të jetë shembulli i një suksesi i cili arrihet me punë e përkushtim, i pa ndaluar e kushtëzuar nga faktorë të jashtëm të cilët gjithnjë tentojnë vetëm të të prishin imazhin, duke të tjetërsuar personalitetin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një zë, për të luftuar me...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë grup moshë. Një nga personat që...

Shfaqet Fatos Nano, ja politikani që i rri përkrahë: Miqtë e vjetër nuk të lodhin kurrë.

Ndonëse lideri historik i së majtës shqiptare Fatos Nano është larguar nga jeta publike, shpesh herë shumë njerëz janë të interesuar në lidhje me...

Super komedia me super aktorët, shfaqja që nuk duhet humbur!

Nga Marjon Gorica E çfarë më mirë se pak humor në këto kohë të vështira që po jetojmë do të na bënte mirë? Ndonëse situata e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm