E shtunë, 6 Mars, 2021

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Duhet të lexoni

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës dhe përkushtimit,  duke kërkuar më të mirën e në plotësim të objektivave të paracaktuara, janë një avantazh i mirë kur vendosen pranë komunitetit, për të qënë pranë tyre si përfaqësues, por edhe si suportues, duke ju ardhur në ndihmë një shoqërie e cila përbëhet nga shtresa të ndryshe e target grupe jo të njëjtë.

Vendosja nga strukturat e Partisë Socialiste të znj.Belinda Balluku si e deleguar politike në njësinë 6 është një organizim i mirë menduar.
E  caktuar pikërisht në vendin e duhur dhe në kohën e duhur. Pa diskutim që njësia 6 mori tjetër qasje që me ardhjen e znj. Gjylameti, duke thyer tabun e ‘burrave’ përfaqësues në atë njësi, duke pasur një mirë organizim, e duke sjell rezultate të larta për të majtën në një territor i cili vitet e fundit është tej populluar dhe mund të jetë tepër e vështirë për tu menaxhuar.

Mund ta kemi parë Tiranën në shumë këndvështrime, ashtu si dhe shumë qytete të tjera. Sot njësitë e Tiranës janë pothuajse qytete të vecanta brenda territorit të saj, e kjo si shkak i numrit të lartë të banorëve që jetojnë nëpër këto njësi.

Kombinati historikisht është lagja e madhe e Tiranës, e cila ka në përbërje një numër të madhë individësh, por shumica të vendosur aty si autokton duke u trashëguar brez pa brezi, për dekada me rradhë.

Në këndvështrimin politik, Kombinati, ashtu sic na pëlqen të gjithëve ta quajmë njësinë 6, pavarësisht se shtrihet nga Unaza e Re, në Misto Mame e deri në Sharrë, është mbajtur si ai bastion i së majtës shqiptare. Dy ish ministra kanë qënë drejtues politik të kësaj njësie, nga Igli Toska tek Saimir Tahiri, e tashmë një tjetër minister vendoset aty për të marrë në dorë fatin e socialistëve.

Pritja e Belindës në njësinë 6 nga ajo që kemi vënë re është një qasje e duhur, e futur në ekipin e organizuar pothuajse tërësisht, me një drejtues këshilli socialist si Erind Bejko, me potencial e me një qëllim, për të punuar për transformimin tërësisht të një njësie e cila vërtet ka nisur të pësoj ndryshime vitet e fundit.

Si një ministre Belinda besojmë të gjithë që do të jetë më tepër e angazhuar pranë një komuniteti, pa ndasi partiake , por për të plotësuar të gjitha nevojat e mundshme, që nga rindërtimi i objekteve të dëmtuara prej tërmetit, tek infrastruktura rrugore, ku një potencial goxha i rëndësishëm tashmë s është dhe arteria e Tiranës, Unaza e Re.

Ky shkrim nuk vjen nga një i ri pjesë e medias apo gazetar, por si një i ri i rritur në njësinë 6, i dedikuar 25 vite të jetës sime në të, duke u munduar gjithnjë nga aktivizimi në shoqërinë civile, tek angazhimi në media për të bërë më të mirën për komunitetin tim, në një komunitet i cili vërtetë është i vecantë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse kompozoi këngën e gjyshes. Jo...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm