E mërkurë, 3 Mars, 2021

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Duhet të lexoni

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një zë, për të luftuar me armikun e padukshëm i cili po krijon influencë në trupat e shumë prej nesh, ne e neglizhojmë.
Neglizhojmë të mbrojmë veten, familjen, neglizhojmë të ruajm të afërmit e miqtë, neglizhojmë cdo gjë për arsye banale… Më vjen keq që e them kështu, por kështu është!

T’i referohemi rasteve konkrete, ashtu sic kujdesemi për veten…gjë e cila për fat të keq nuk ndodh. Nuk ndodh pasi një pjesë e konsiderueshme e jona i drejtohen vizitave mjekësore vetëm kur janë me problem të ndryshme, e jo t’i nënshtrohen kontrolleve periodike, gjë të cilën askush nga ne se bën, madje as unë që po flas për këtë gjë.

Por kjo është një tjetër temë, i përketë një cështje e cila kërkon ezaurim tjetër, e në të tjera rrethana, por që lidhet në mënyrë direkte me atë cfarë dua të vë në dukje gjatë këtyre rreshtave.

Më vjen keq teksa shoh disa persona publik dhe me influencë, të velur e ngopur nga pushtet e kaluara ndër vite, të pasuruar sa ska ku të vej më, duke garantuar jetën e brezave të ardshëm, përballë një shoqërie e cila për fat të keq punon sot për sot, të haj sot, të edukohet sot, e të kaloj shpenzimet e hallet e ditëve me ato cfarë ju gjendet, e kur shkon më pas situata tek shëndeti, është cështje e cila ‘ngec’ pak gjatë.

Si mund të propagandosh sot për mos përdorimin e maskës, ruajtjes së jetës përballë një virusi i cili po infekton në vendin tonë qindra njerëz përditë. Po shënon dhjetra viktima, e po mban nëpër dyertë e spitaleve mijëra familje… Si i bëhet?

Si keni moral e i thoni një populli i cili dëgjon e sheh nga ju, që mbase kjo mund të jetë e vërtetë, se lufta për përdorimin e maskave është luftë e kot?

Si keni fytyrë e dinjitet kur përballë bluzave të bardha sërish flisni në të njëjtën gjuhë? Mendoni se nëse kjo gjë s’do të ishte e nevojshme mjekët do bëni të kundërtën?

Mendoni se mjekët e kanë kënaqësi kur mbajnë në fytyrë maskë, e në duar doreza?

Po atëherë, kur sipas propagandës suaj qenka e gabuar, vilat e apartamentet tuaja luksoze, ato të cilat nuk dihen si kanë mbirë këto njëzet e ca vite, poi  dizinfektoni me shërbime private?

Përse e bëni këtë?
Përse tek tuk nëpër dyert e makinave luksoze të cilat pa diskutim lëvizin me shoferë, mbani dizinfektant për duart, madje shoferët tuaj janë të pajisur me maska. Po kjo pse ndodh?

Ndaj, fatin e popullit lëreni ta shkruajnë vetë, e jo të ndikohen prej jush, ku të bardhën e shihni të zezë, e të zezën të bardhë.
Bëhuni një kur bëhet fjalë për shëndetin e të gjithëve prej nesh, për timin të parin, tëndin, familjeve tona, shoqërisë sonë e të gjithë kombit në tërësi.

Zhurma për politik ka të tjera dukuri, ka të tjera fenomene, e ka tjetër ngjyrim. Nuk është kjo koha, e pa diskutim nuk është ky as momenti.

 

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Më shumë artikuj të ngjajshëm