E shtunë, 5 Dhjetor, 2020

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

Duhet të lexoni

Botohet në Tiranë abetarja e dialektit arumun për pakicën arumune

Botimi i abetares së dialektit arumun është projekt që mbështetet nga Sekretariati i Përgjithshëm i Qeverisë- Departamenti për Rumunët...

Komuniteti Egos organizon kuvendin “Bullizmi në kohë pandemie”

Bullizmi është një nga fenomenet tepër prezent në shoqërinë tonë e që veçanërisht ndodh së tepërmi qysh në bankat...

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në sheshin ‘Shqiponja’ i cili do të mbyllet nga kjo e hënë për 4 muaj.

Ai theksoi se është përcaktuar që të punohet me 3 turne, pa ndalim, në mënyrë që të mbarojë sa më shpejt.

I pyetur për qendrën e menaxhimit të trafikut, Koka nuk dha një afat se kur ky projekt do të jetë gati.

“Kjo ka qenë faza më e vështirë e jona për menaxhimin e trafikut. Kemi vendosur me kontraktorin që të punojmë 24 orë pa ndalim me 3 turne që të mbarojnë në një kohë të shpejtë. Pjesët që do të ndërtohen këto 4 muaj do të vihen në shfrytëzim për të çliruar trafikun që do të krijohet. Por trafiku është i pashmangshëm, do të rëndohet pak. Qendra e menaxhimit te trafikut nuk do të jetë vetëm për këtë rast; është një e domosdoshme sepse nuk ka sot një të tillë. Aty do të ketë akses autoriteti rrugor, Policia e Shtetit dhe shërbimet e inteligjencës.”

Sa i përket masave të marra për mirëmbajtjen e akseve nacionale, Koka deklaroi se stadi i ri i mirëmbajtjes do të fillojë që të zbatohet këtë fundvit.

“Pjesa që ka ngeluar është ajo veriore e Tiranës. Jemi duke tenderuar pjesën e projektit të ri që do të bëhet. Do të dalin disa variante. Do të vendoset kush do të jetë më i favorshmi dhe do të kalohet në fazën e dytë, në projekt-zbatim. Pjesa e projektimit nuk besoj që zgjat. Për 5 vite, ajo duhet të mbyllet. Ne kemi tashme një traditë shumë të mirë sa i përket mirëmbajtjes dimërore. Nuk kemi pasur probleme të bllokimit dhe mosfunksionimit të skemës tonë për këtë pjesë. Kjo do të vazhdojë përsëri. Sapo kemi nisur një stad të ri të mirëmbajtjes dhe do të fillojë këtë fundviti që të implementohet.”

Për të shmangur trafikun, drejtuesit e mjeteve qe duan te dalin nga Tirana, duhet te devijojne djathtas rreth rrotullimit, ne nje segment qe kalon ne lagjen Laprake. E njejta shmangie edhe per ata qe vijne nga Durresi drejt Tiranes, por ne krahun e kundert. shoferet do te ndjekin nje segment qe do t’i nxjerre afer vendit te njohur si pallati me shigjeta. Nderkohe, për automjetet e emergjencave do të ketë një rrugë alternative.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Botohet në Tiranë abetarja e dialektit arumun për pakicën arumune

Botimi i abetares së dialektit arumun është projekt që mbështetet nga Sekretariati i Përgjithshëm i Qeverisë- Departamenti për Rumunët...

Komuniteti Egos organizon kuvendin “Bullizmi në kohë pandemie”

Bullizmi është një nga fenomenet tepër prezent në shoqërinë tonë e që veçanërisht ndodh së tepërmi qysh në bankat e shkollës si dhe në...

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për ndryshimin e kompetencave të Presidentit,...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm