E shtunë, 6 Mars, 2021

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

Duhet të lexoni

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në sheshin ‘Shqiponja’ i cili do të mbyllet nga kjo e hënë për 4 muaj.

Ai theksoi se është përcaktuar që të punohet me 3 turne, pa ndalim, në mënyrë që të mbarojë sa më shpejt.

I pyetur për qendrën e menaxhimit të trafikut, Koka nuk dha një afat se kur ky projekt do të jetë gati.

“Kjo ka qenë faza më e vështirë e jona për menaxhimin e trafikut. Kemi vendosur me kontraktorin që të punojmë 24 orë pa ndalim me 3 turne që të mbarojnë në një kohë të shpejtë. Pjesët që do të ndërtohen këto 4 muaj do të vihen në shfrytëzim për të çliruar trafikun që do të krijohet. Por trafiku është i pashmangshëm, do të rëndohet pak. Qendra e menaxhimit te trafikut nuk do të jetë vetëm për këtë rast; është një e domosdoshme sepse nuk ka sot një të tillë. Aty do të ketë akses autoriteti rrugor, Policia e Shtetit dhe shërbimet e inteligjencës.”

Sa i përket masave të marra për mirëmbajtjen e akseve nacionale, Koka deklaroi se stadi i ri i mirëmbajtjes do të fillojë që të zbatohet këtë fundvit.

“Pjesa që ka ngeluar është ajo veriore e Tiranës. Jemi duke tenderuar pjesën e projektit të ri që do të bëhet. Do të dalin disa variante. Do të vendoset kush do të jetë më i favorshmi dhe do të kalohet në fazën e dytë, në projekt-zbatim. Pjesa e projektimit nuk besoj që zgjat. Për 5 vite, ajo duhet të mbyllet. Ne kemi tashme një traditë shumë të mirë sa i përket mirëmbajtjes dimërore. Nuk kemi pasur probleme të bllokimit dhe mosfunksionimit të skemës tonë për këtë pjesë. Kjo do të vazhdojë përsëri. Sapo kemi nisur një stad të ri të mirëmbajtjes dhe do të fillojë këtë fundviti që të implementohet.”

Për të shmangur trafikun, drejtuesit e mjeteve qe duan te dalin nga Tirana, duhet te devijojne djathtas rreth rrotullimit, ne nje segment qe kalon ne lagjen Laprake. E njejta shmangie edhe per ata qe vijne nga Durresi drejt Tiranes, por ne krahun e kundert. shoferet do te ndjekin nje segment qe do t’i nxjerre afer vendit te njohur si pallati me shigjeta. Nderkohe, për automjetet e emergjencave do të ketë një rrugë alternative.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse kompozoi këngën e gjyshes. Jo...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm