E shtunë, 5 Dhjetor, 2020

Konsulli i Izraelit Xhillari: Lufta kundër urrejtes dhe diskriminimit është një mision i përbashkët!

Duhet të lexoni

Botohet në Tiranë abetarja e dialektit arumun për pakicën arumune

Botimi i abetares së dialektit arumun është projekt që mbështetet nga Sekretariati i Përgjithshëm i Qeverisë- Departamenti për Rumunët...

Komuniteti Egos organizon kuvendin “Bullizmi në kohë pandemie”

Bullizmi është një nga fenomenet tepër prezent në shoqërinë tonë e që veçanërisht ndodh së tepërmi qysh në bankat...

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri Rodolf Xhillari ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me Forumin Ballkanik Kundër Anti-Semitizmit , ku ka pjesëmarrës të lartë të shtetit shqiptar, drejtues të Parlamentit Europian, përfaqësues të qeverisë izraelite etj.

Në fjalën e tij Xhillari e cilëson Shqipërinë si një vend të besës në lidhje me popullin hebre.
Ndërsa përsa i përketë anti semitizmit, ai thotë që është një luftë e përbashkët kundër urrjetjes dhe diskriminimit, si një mision që duhet të kryejmë të gjithë.
POSTIMI I PLOTË:

 

Historia na ka treguar që Shqipëria ka qënë historikisht populli i cili mbrojti plotë dinjitet mijëra hebrenjë.

Nuk ka si të jetë ndryshe në një vend si i yni i cili ka hapur dyert kur ka qënë e nevojshme popullit hebre, duke treguar miqësinë e i qëndruar përkrahë në ditët më të këqija këtij komuniteti, fakt ky i cili është i patjetërsueshëm.

Çdo ditë është një shembull, këtë nuk e themi ne, por e faktojnë ndërkombëtarët. Lufta kundër urrjetjes dhe diskriminimit është një mision që na takon të gjithëve, pasi është një sulm ndaj të drejtave të njeriut.

Presideti i Parlamentit Europian dhe  Ministrja e Diasporës në Izrael, znj. Yankelevich gjatë Forumit  Ballkanik kundër Anti-Semitizmit, tërhoqën vëmendje duke e cilësuar Shqipërinë si një shembull në ‘luftën’ antiseminizëm, pa diskutim duke ju referuar dhe miratimit të rezulotës që u votua pak ditë më parë në Parlament.

Ne duhet të bëhemi një kur bëhet fjalë për antisemitizmin, si një provë e përbashkët dhe për të ardhmen.

Dua të përmend këtu dhe atë cfarë kryeminsitri Rama shprehu në këtë forum që sfida e luftës kundër antisemitizmit duhet të jetë sot më shumë se kurrë një thirrje ndaj ndërgjegjes

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Botohet në Tiranë abetarja e dialektit arumun për pakicën arumune

Botimi i abetares së dialektit arumun është projekt që mbështetet nga Sekretariati i Përgjithshëm i Qeverisë- Departamenti për Rumunët...

Komuniteti Egos organizon kuvendin “Bullizmi në kohë pandemie”

Bullizmi është një nga fenomenet tepër prezent në shoqërinë tonë e që veçanërisht ndodh së tepërmi qysh në bankat e shkollës si dhe në...

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për ndryshimin e kompetencave të Presidentit,...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm