E shtunë, 6 Mars, 2021

Viti i ri akademik, Evis Kushi mesazh për studentët: Nisim një vit sfidues!

Duhet të lexoni

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Një ditë para nisjes së vitit të ri akademik, ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpërndarë një mesazh për të gjithë studentët. Me anë të një postimi në Facebook, Kushi shprehet se na pret një vit sfidues.

POSTIMI I PLOTË:

Besomëni! Ja pse thirrja për protestë është gabimi i rradhës…

Të protestosh në një vend demokratik është një gjë normale e cila i takon gjithësecilit, bazuar në disa kërkesa apo fakte konkrete, por të protestosh në kulmin e një pandemie globale është vetëvrasje!

Mund të duket pak e ashpër kjo që them, por në mënyrë direkte apo indirekte është e tillë!

Sot në një kohë kur pandemia globale ka gjunjëzuar mijëra familje, të rrezikohesh përballë disa kërkesave të cilat bëhen për të mirën e gjithë secilit është e gabuar.
Të gjithë kemi qënë studentë dhe e dimë shumë mirë si funksionon jeta studentore. Nuk po na e tregojnë studentët e sotëm se cfarë është e mirë e cfarë është keqe, cfarë duhet bërë apo jo, por kur bëhet fjalë për një siguri të gjithë secilit prej nesh, e familjeve tona sigurisht.

A mundesh dot ti student i dashur të ruhesh nga pandemia?

Ju garantoj që ashtu si ju kam qënë dhe unë, madje dhe jam, por di të them vetëm dicka, që kjo situatë që ka prekur të gjithë botën nuk është kaq e lehtë sa mund të mendoni.

Përgjatë kohës që kur është shfaqur pandemia dhe unë kam gabuar, kam shkuar nëpër pishina, restorante, kafene, e vende me popullim të lartë, pa e parë virusin si dicka të ‘frikshme’, por sigurisht si një ide e cila qarkullon rëndomtë në tryezat tona.
Madje, madje, e kam parë e ashtu sic e mendon një pjesë e konsiderueshme e shoqërisë sonë, ‘E kam kaluar se dikur kam qënë pak kështu e pak ashtu’.

Mos gabo! Mos rreziko veten dhe familjen tënde!

Këto fjalë nuk janë propagandë, por janë fjalët e një të riu që prej disa ditësh në shtëpinë e tij po lufton me armikun e pa dukshëm, i cili pa diskutim ka krijuar frontin e vetë.
Po, jam unë ai i riu që kur zgjohem në mëngjes, cdo dhomë e familjes sime, ku shyqyr që është paksa e madhe, pasi  tashmë në secilën prej tyre ka një pacient të prekur me covid, pa ditur se si ndodhi apo se nga erdhi.

Të ulur tokë me të, por me bindje të plotë, pa e dashur ta shoh tek askush, tashmë jemi përballë një sfide.

E kur shoh se cfarë situate kalon, në mesin e shumë telefonatave që më vijnë gjatë ditës, jap dhe këshillën për këdo, që të qëndroj larg, të ruaj distancën.
Ta marri masat e nevojshme që vetëm e vetëm mos të bëhet një me këtë armik, fati i të cilit s’dihet si do shkoj…
Janë ditë sfiduese, të lodhshme , por që të japin forcën për t’ja dalë.

Nuk dua ta besoj, që ti, i/e dashur student, tashmë kur ke qënë afër dhjetra të rinjve të shkosh e të qëndrosh në familjen tënde, pa kuptuar c’ke bërë… Se nëse je prekur apo jo nga covid, apo nëse realisht të ka kaluar pranë por pa të prekur, dhe pse uroj që askush prej jush mos të ketë probleme të tilla.

Ndërgjegjësohuni, nuk jemi vetëm ne, por bota mbarë!

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse kompozoi këngën e gjyshes. Jo...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Më shumë artikuj të ngjajshëm