E mërkurë, 3 Mars, 2021

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Duhet të lexoni

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem vetëm me opinion, por kjo i takon një tjetër lajmi e tjetër kohe. Por sot do më duhet të flas për atë ç’ka shoh çdo ditë në një nga spitalet covid të vendosur në një zonë e quajtur Gazi Osman Pasha, në Stamboll.

Çdo kush që vjen këtu vjen si shkak i një situate të pa këndëshme e cila pothuajse ka prekur çdo familje shqiptare. Njē pandemi që po lë gjurmë të thella në historinë globale por për të cilën lutemi që të përfundoj një orë e më parë.

Kur bëhet fjala për të ndjekur një mjekim jashtë vendit, të gjithe stepemi pasi nuk dimë çfarë na pret. Por situata është krejt ndryshe. Sapo zbret nga avioni spitalor, një pacient udhëton me auto ambulancë drejt spitalit covid, ku dhe do të shtrohet për të kryer ndërhyrjen e mjekimin e duhur, me shpresën për tu konkretizuar me sukses. Por jo çdo gjë ndonjëherë është në dorë të mjekëve.

Ekipi spitalor gjithnjë përbehet nga disa persona, ku në mesin e tyre ka disa shqiptarë të cilët ndjekin çdo proces të nevojshëm, për të asistuar në përkthim të pacientëve, mjekëve dhe familjarëve, të cilët tashmë janë të shumtë.

Një punë e cila ja vlen dhe duhet të përgëzohet është ajo ekipit të përkthyesve që rrinë aty, sa nga një pacient tek tjetri, e ndërmjet familjarëve e mjekëve.

Pa diskutim që dhe ngarkesa e tyre është tepër intensive, e cila prej pak kohësh po shtohet dita ditës.
Kjo është dhe një nga arsyet e reagimit tim, ku dua të përgëzoj punën e atyre vajzave të cilat janë të kurdo gjendura dhe të vecanta, e pa diskutim të burrave fisnik.
Vajza të cilat i gjen nga mëngjesi në pasdite nëpër korridore e shkallë, zyra e dhoma, për të bërë atë që dinë të bëjnë më mirë aty ku janë.

Ndaj dua ti përgëzoj!

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Më shumë artikuj të ngjajshëm