E martë, 26 Tetor, 2021

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Duhet të lexoni

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Fejzo Subashi

Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për ndryshimin e kompetencave të Presidentit, mbas shumë ngërçeve  të lindura midis institucionit të Presidentit dhe institucionit tëligjvënësit, ku Z. Ilir Meta po drejton institucionin e Presidencës.

Absolutisht, as gjë nuk mund ta ndali këtë mazhoranc, jo vetëm të marri nisma ligjore, por edhe ta kaloj pa as më tëvoglin shqetësim dhe problem këto nisma. Kjo mazhorancështë në kushte më komode, si kurrë ndonjë mazhoranc tjetër, për të marrë nisma dhe për të miratuar çdo projektligj, mbas hapësirave dhe mundësirave, që i dha opozita e vendit me nismën e saj, duke braktisur institucionin e Ligjvënësit.

Zoti Meta natyrisht, që përpara se të jetë politikan, apo edhe President i Vendit, është qytetari këtij vendi, ashtu si e thotëvetë ai; “Skraparlli flori Skraparlli , për tu pirë në kupë”.  Si qytetar, ashtu si çdo qytetar i këtij vendi, mund të këtë miq tëpa numër, por edhe armiq. Në lidhje me miqtë, apo armiqtë e Z. Meta, duhet pyetur vetë ai, apo ata/ato që kanë dijeni për atë.

Z. Meta, prej më shumë se tre vite është President dhe qytetari i par i Vendit, kurse prej tre dekadash është politikani më i spikaturi, më i angazhuari, si dhe politikani që ka bërëkarrierën më të suksesshme, jo vetëm në ngjitjen në majat mëtë larta të politikës, por duke qënë një nga faktorët dhe aktorët kryesor të saj.

Në lojën politike dhe në  këto kushte dhe rrethana, domosdoshmërisht ai ka pasur dhe ka,  miqtë, “armiqtë”,  simpatizantët, dashamirësit, kundërshtarët e tij politik.

Jo pak por shpesh herë edhe unë kam qënë kundërshtari i tij politik, kur kam parë, konstatuar sipas këndvështrimit dhe bindjeve të mia, se loja, veprimet,  apo nismat dhe qëndrimet e tij, nuk përputheshim me ato që mendoja dhe gjykoja unë, apo familja jonë politike. Ashtu si unë, nuk mund të jenë me kokrra, por me mijëra, po kështu me mijëra mund të jenë edhe simpatizantët, dashamirësit, miqtë dhe anëtaret e familjes sëmadhe politike, ku Z. Meta ka qënë,  milituar, si dhe kaudhëhequr dhe ka bërë lojën dhe karrierën e tij politike.

Në satin e cilësinë më të lartë të karrierës politike, në qenësinë e tij si kreu i Shtetit, ai nuk është thjeshtë dashamirës, mik politik, vetëm i familjes së tij politike dhe  dashamirësve e simpatizantëve të tij, por edhe i kundërshtarëve, apo “armiq ëve”  politik të tija.

E kamë shumë të vështirë, që të bëjë deklarata, apo më keq akoma të marr përsipër dhe të them se Z. Meta si Kreu i Shtetit ka bërë më të mirën e mundshme, apo është presidenti me staturën dhe sjelljen e tij më të mirë të mundshme, apo se nuk ka bërë gabime.

Natyrisht që në lojën politike kundërshtarët  bëjnë  dhe marrin nisma dhe aksione të shumta, për ti shtënë kreditë, apo për ta nxjerrë  nga loja politike kundërshtarin, sfidantin, apo atë qëkërkon tu marri karrigen, apo ti shtjeri nga froni. Pjesë tëkësaj loje janë edhe nismat apo projektligjet të cilat favorizojnë , apo fuqizojnë njërën palë, por që ndonjëherë .

Nismat, për heqjen, apo zvogëlimin e kompetencave Presidentit, nuk “vrasin” Z. Meta politikisht, por “vrasin” institucionin e Presidentit, duke e kthyer atë një institucion, pa rendësi. Heqja e shumë kompetencave Presidentit dhe kalimi i tyre ligjvënësve, mbase zgjidh këto ngërçe, por absolutisht e kthen institucionin e Presidentit një institucion pa vlera, pa kredibilitet,  në përgjegjësitë dhe detyrimet kushtetuese të Vendit.

Nëse mazhoranca e shikon Z. Meta si një rrezik për Vendin, apo edhe për mirëfunksionimin e Vendit në të gjithëveprimtarin e saj politike, ka nisma, hapësira dhe mundësira tëtjera për ta arrirë këtë. Nëse Z. Meta është një President, qëme sjelljet, me veprimet, apo mosveprimet e tija si President i Vendit, kjo mazhorancë dhe kjo klasë politike duhet ti tregojëvendin, duke e bërë shembull për cilin do që abuzon apo nuk ushtron detyrën e tij funksionalë. Nëse kjo mazhortancë e shikon si rrezik për arritjen e objektivave të saj në lojën politike si një kundërshtar të denjë, ka tjetër formë dhe metodë të përballet dhe ta mundi atë. Nëse kjo mazhorancë nëcilësinë e kundërshtarit politik, kërkon ta rrëzoj, apo ti shtjerikreditet e tija si aktor dhe faktor i politikës, duke i kujtuar atij se është i tillë, qoftë edhe me akuzat  të cilat i dëgjojmërëndomtë përditë nga loja politike, në radhë të parë është vonë për këtë, së dyti i bënë nder Z. Metës në këtë lojë politike. Duhet të ishte menduar mirë kur e zgjodhën President. Kjo luftë nuk, kjo sjellje, sidomos cënimi i rolit dhe personaliteti i institucionit të Presidentit, nuk i bën as edhe një gjë Z. Meta, as si qytetar,  as si lojtar i politikës, përkundrazi e bën më të fortë, e pastron edhe nga ndonjë pisllëk i bërë, me apo pa dashje, gjatë  rrugës dhe karrierës së tij politike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm