E hënë, 18 Janar, 2021

Të rinjtë një faktor ndryshe, të identifikohen përballë kastës së vjetër politike!

Duhet të lexoni

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Rinia etiketohet si e ardhmja e një shoqërie dhe vendi në tërësi, ndërkohë pa diskutim që është dhe e tashmja.

Kur jemi vetëm disa muaj larg zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, na ndodh që të shohim dhjetra e qindra të rinj qëpërfshihen në organizime partiake, sipas orientimeve familjare apo ato shoqërore, pasi nëse do të na duhet të flasim për ideologji, mund të jetë një pakicë shumë e vogël që mund ta shohin në të tillë pikëpamje orientimin e tyre në një forcëpolitike.

Çdo kush prej nesh sheh nëpër subjekte të ndryshme partiake element të rinj, pikërisht studentë të cilët janë të prirur tëangazhohen në këto forca politike për disa qëllime, e një prej tyre për të qënë aktiv në shoqëri.

Por  a duhet të rinjtë të orientohen drejt subjekteve politike?

Të jesh një i ri aktiv, do të thotë të jesh i dobishëm për komunitetin në të cilin bënë pjesë, i aftë për tu përshtatur dhe pa diskutim i prirur për të bërë më të mirën. Një pjesë e konsiderueshme e jona e ka nisur angazhimin si vullnetar në njëOJF apo parti politike, e kemi kuptuar që të marrësh pjesë nëorganizime të tillë pa diskutim që është suportuese për cdo kënd nga ne.

Sigurisht që të rinjtë duhet të jenë të prirur drejt partive politike, por me një ndryshim, mos ta shohin kastën e vjetër si orientim. Kur e them këtë gjë, nuk bazohem te fakti që t’i neglizhojnë ata, por i referohem cështjes që të promovojnë veten e tyre, të pa ndikuar nga këta faktorë të cilët ndër vite mund të kenë njëeksperiencë mbi supe.

Sot më tepër se kushdo janë pikërisht partitë politike të cilat kërkojnë të rinj aktiv, të rinj të prirur për tu angazhuar në to e pa diskutim që në një të ardhme të shpejt pse jo të mos jenë lider.

Në historinë e politikës vendase ne kemi shembuj të cilët kanëardhur nga aktivizimi në struktura, në nivele zonale, locale e mëpas qëndrore, e deri sa janë bërë përfaqësues të popullit, e nëposte ministrore.

Çfarë na duhet sot?

Sot na duhen të rinj që mos jenë shembull i propagandës qëpërdorin disa indvidë. Të jenë realist e të bëjnë politik tëmirëfilltë. Nuk na duhen ata të rinj të cilët funksionojnë me skenare, si një shembull negative për veten e shoqërinë, ku personalitetin e tyre e tjetërsojnë për të formuar një të ri.
Na duhen persona që të sjellin idetë e tyre, klauzola tëndryshme, të ngrenë cështje e probleme, ku pa diskutim tëorientojnë dhe zgjidhjen e tyre.

Ne kemi shembuj të të rinjve me personalitet të cilët janë ngritur në bazë të një orientimi të tyre, me personalitetin që ju karakterizon, e nuk shohim si orientim një kryetar partie. E shembuj të tillë të rinjsh të ardhur nga aktivizimi janë shumë e tëpozicionuar si kryetar bashkie, ministër apo ministre, apo dhe si një faktor i rëndësishëm në zërin opozitar.

Ku shembujt mund të identifikohen lehtësisht nga cdo kush prej nesh, që nga angazhimi i tyre në pozicionimin në struktura të larta, të ngritur me punë e përkushtim, por mbi të gjitha duke qënë aktiv, e të mëparshëm por aktual ende për rëndësinë që kanë e parimor gjithnjë.

Ne jemi të bindur që sot ka të rinj pikërisht në strukturat e partive politike që ekspozojnë veten dhe aftësitë që kanë, sigurisht dhe personalitetin e mirë formuar.
Këta të rinj duhet të jenë të fokusuar që s’duhet të tjetërsojnëasgjë nga formimi me të cilin kanë mbërritur deri këtu, e të japin shembullin më të mirë, pasi më të mirët në aktivizim janë ata tëcilët kanë ecur përpara.

Kasta e vjetër ka eksperincën ndërsa ju keni energjinë, mentalitetin  e ri dhe forcën për të bërë më të mirën në këtëvend!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar ditën e ndërrimit të viteve....

Më shumë artikuj të ngjajshëm