E enjte, 25 Shkurt, 2021

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Duhet të lexoni

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë fason.

Sondazhi
i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave larguaranga puna fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike
88.3% e tyre nuk kishin informacion për procedurën duhej ndjekur për marrë pagën e papunesisë
Pandemia thelloi problemin e mungesës së kushteve tëpunës në industrinë fasonë
Vasilika Hysi: Kodi i Punës ka probleme në zbatim, duhet forcuar kontrolli parlamentar lidhje me drejtat dhe liritë e sanksionuara me ligj kodin e punës

78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna fasoneri ngakorriku i vitit të kaluar nuk kanë përfituar asnjë ndihmëekonomike apo asistencë sociale për papunësi, ndërsa 88.3% e tyre nuk kishin informacion për procedurën që duhej ndjekur përtë marrë pagën e papunesisë. Shifrat e sondazhit të kryer ngaQendraAleanca Gjinore për Zhvillimnë kuader tëmonitorimit të efekteve te pandemisë në punësimin e vajzavedhe grave në sektorin fason u bënë publike këtë të martë gjatëTryezës Kombëtare të Diskutimit mbi drejtat e grave punonjëse fabrikatfasone”, si pjesë e projektit të realizuarme mbështetjen e qeverisë suedeze përmes Olof Palme International Center.

Kompanitë e industrisë së prodhimit të veshjeve dhe këpucëve konsiderohen si një nga burimet kryesore të punësimit të grave në Shqipëri. Në analizën e zhvilluar për të parën herë nëShqipëri nga Aleanca Gjinore për Zhvillim, Mirela Arqimandriti theksoi se gratë përballen me paga të ulëta, të detyruara tëpunonjnë në kushte të vështira, në mungesë të mbrojtjes sëduhur sociale dhe te papërfaqsuara në sindikata, shpesh ato janëtë paregjistruara. Janë pikërisht këto kushte, që ndikojnë nërefuzimin e vajzave dhe grave për të punuar në këtë sektor. Ky konstatim doli në pah gjatë të dhënave që përcolli Këshilltarja e Ministres së Financave dhe Ekonomisë, Majlinda Demko. Ajo verejti se pavarësisht se në total janë regjistruar 6280 kërkesapër punësim në industrinë fason,  4170 prej tyre kanë mbetur tëpaplotësuara, duke dëshmuar për interesin e ulët të forcës sëpunës, kryesisht vajza dhe gra, që punojnë zakonisht në këtësektor.

Ajo çka duhet përmiresuar në këtë drejtim është kontrolli izbatimit të kodit të punës. Në këtë kuadër, nënkryetarja e parlamentit Vasilika Hysi theksoi nevojën për të përforcuarkontrollin parlamentar në lidhje me të drejtat dhe liritë e sanksionuara me ligj në kodin e punës. Në funksion të këtijprioriteti të kuvendit për këtë vit që sapo ka nisur, znj.Hysi, kerkoi që të ketë më shumë bashkërendim dhe koordinim të tëgjitha institucioneve përgjegjesë për të garantuar sa më shumë tëdrejtat ekonomike dhe sociale.

Pandemia ka theksuar dukshëm problemet ekzistuese nësektorin fason. Sondazhi i GADC i ndërmarrë gjatëShtatorit 2020-ës ka evidentuar se periudhën e mbylljespër shkak masave marra për parandaluar përhapjene COVID-19, shumë prej këtyre grave u hoqën nga lista e pagesave, punuan pa kushte përshtatshme sipasprotokollit për pandeminë, u laguan nga puna/ose i hoqën sidhe punuan me orë reduktuara. Albana Konçi, koordinatore e projektit beri me dije se jane realizuar 10 fushatandërgjegjsuese me mbi 250 vajza dhe gra në 40 fasoneri në 10 qytete të vendit, me qëllim fuqizimin e njohurive të tyre përtë drejtat që kanë sipas kodit të punës. Si rrjedhojë 60% e grave kanë raportuar përgjatë vitit që lamë pas në emër tëkolegevë të tyre për shkeljet e vërejtura. Dhjetë raste nga këtodenoncime janë ndjekur në mënyrë zyrtare nga Inspektoriati iPunës, ndërsa 12 raste të denoncuara në numrin e gjelbër pa pagesë 0800 18 18, aktiv prej 2018-ës nga Aleanca Gjinore përZhvillim janë duke u ndjekur nga përfaqsuesit ligjorë tëorganizatës.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Të jesh mjeke

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ “E kam kuptuar se do të bëhesha mjek që kur isha fëmijë dhe shihja një pemë qershie në oborrin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm