E diel, 18 Prill, 2021

Këto zgjedhje, jo vetëm kërkohet, por duhet të jenë krejt ndryshe, nga ato deri më sot!

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Fejzo Subashi

Këto zgjedhje kërkojnë tjetër dimension, qasje, sjellje, prurje, ofertë, risi, rezultat, jo të ngjashme me të mëparshmet,  por krejt ndryshe nga ato. Këto zgjedhje duhet të jenë një revolucion i gjithanshëm në dimensionin sjelljen, qasjen dhe  jetën institucionale dhe veprimin politik të vendit. Këto zgjedhje duhet të jenë një revolucioni madh i vendit, ku pjesëmarrës dhe përgjegjës duhet të jenë të gjithë aktorët dhe faktorët e saj, duke filluar nga ata që i organizojnë, menaxhojnë, monitorojnë, vlerësojnë, që duan të votohen, por edhe ata që votojnë. Këto zgjedhje kërkojnë jo vetëm pritshmëri, por një veprimtari menaxhimi, organizimi dhe realizimi ndryshe. Partitë politike, megjithëse nuk kanë përcaktuar akoma formatin dhe formacioni politik,  për këtë fushatë elektorale kanë  ndezur motorët në maksimum të fuqisë së tyre me kriterin më të rëndësishëm, atë të programit politiko- ekonomik të fushatës dhe të qeverisjes, nëse bëhen fitues të saj.
Natyrisht që në këtë fushatë, jo se në të tjerat nuk ka pasur vlerë dhe rëndësi programi, por  kësaj radhe për vetë situatën ku ndodhet realisht vendi, për arsye te fatkeqësive natyrore dhe jo vetëm, kemi pasur situatën më te keqe të mundshme politike, ekonomike, institucionale në këto njëzet vitet e fundit.
Për situatën jo të mirë të vendit jo vetëm në këto momente, por për afro tre dekada, klasa politike është  një përgjegjëse e madhe. Kjo situatë përveç programit për ta përballuar kërkon dhe një  ndjesë të madhe të gjithë klasës politike, qoftë ne pushtet, apo në opozitë. Përgjegjësia e klasës politike është si ajo në lidhje me veprimet, por edhe ajo me mosveprimet e duhura dhe në kohën e duhur.
Kjo fushat zgjedhore, ka shumë arsye dhe shkaqe, por dhe një domosdoshmëri  përse duhet të jetë krejt  ndryshe nga të tjerat. Kjo situatë kërkon që klasa politike të marri përgjegjësi dhe risi jo vetëm të mëdha, por historike për Vendin, Kushdo që pretendon fitoren në këto zgjedhje duhet të mendohet mirë, si ajo qëështë në krye të saj dhe kërkon vazhdimësinë, apo edhe ata që kërkojnë të marrin timonin e qeverisjes pas njëzet e pesë Prillit
Kërkon jo thjeshtë një program politik dhe  elektoral, por kërkon një strategji, ku program i saj  duhet të jetë themeli i një epoke të re.
Kërkon jo thjeshtë fushatë për fushatë, por një revolucion të madh, duke filluar nga votuesi më i thjesht dhe deri te qytetari i parë i Vendit, pasi duhet të bëjmë një kapërcim të madh, ku të mbyllim një kapitull dhe të hapim një faqe të një kapitulli të ri. Votuesi ynë  kësaj radhe, nuk duhet te vazhdoj me parimi të kap çfarë të kap, apo të marr sa mund të marr nëpërmjet këtyre votimeve, ai/ajo duhet ta kuptoj se ka një përgjegjësi të madhe ne lidhje me fatin dhe të ardhmen e tija, fëmijëve, familjes  dhe jo vetëm të tyre por edhe të shoqërisë dhe vendit.
Kërkohet, jo thjeshtë të caktojmë ca burra, apo ca gra, duke ruajtur formalisht  raporte gjinore, moshe, për të krijuar lista për të shkuar të votuesi, por duhet të vlerësojmë shumë rolin, që ka dhe duhet të ketë i zgjedhuri dhe përfaqësuesi i popullit ne tempullin më tërëndësishëm të vendit. Në këto zgjedhje duhet ti themi përfundimisht stop, përfaqësuesve të cilët vijnë nga bota e krimit, nga bota e atyre që çdo gjë e zgjidhin vetëm duke e blerë me dollar. Ka ardhur koha që përfaqësuesit tanë tëjenë jo ata që kanë primarë ndjesinë e të pasuruarit, të milionerit, por që prioritet kanë fatet e, ecurinë dhe të ardhmen e vendit. Gjykoj se është momenti që të jenë ata që i janë përkushtuar  formimit të tyre intelektual dhe akademik, pasi për këtëkontingjent ka nevojëvendi, kurse për shumicën e  atyre që kemi pasur deri më sot,  kanë pasur ata nevojë për vendin.
Kërkohet, që përpara se të vemi të pazaret, tëpërcaktojmëpërpara se çfarë do të bëjmë për vendin? Si do dalim nga situata? Si do e ndryshojmë atë? Çfarë shprese do u japim njerëzve? Kur do kemi dritë në fund të tunelit?  Jo të fillojëfushata me marrëveshjen e ndarjes së tortës dhe posteve ministrore. Këto dhe shumë e shumë pyetje, probleme, shqetësime të cilat shqetësojnë në çdo çast të jetës shoqërinë tonë, kërkojnë një përgjigje, nga kjo klasë politike,  jo thjeshtë për t’iu marr votën qytetarëve, por për ti bindur të shkojnë në votime dhe të ndërgjegjshëm për të votuar, se duhet votuar.
Qëtë realizohet kjo nuk duhet të mjaftohemi me publicitetin mediatik. Nuk duhet të mjaftohemi me sloganin se: Ne nuk jemi më të mirët, por më mirë se ata jemi… Nuk duhet të mjaftohemi me mundësin e baltosjes së kundërshtarit, si mundësi justifikimi, largimi nga përgjegjësia, apo si tymnajë politike.
Nuk duhet të qëndrojmë sipas ngjyrimit për përgjegjësinë, apo gjetjen e fajit duke shfrytëzuar mllefin, apo urrejtjen e momentit, të dekadës apo të shekullit siç mund të jetë, ata janë komunist, enverist, apo nipërit e byroistēve, kurse krahu tjetër me fenomenin, frikën dhe gogolin berishian.
Këto zgjedhje kërkojnë dhe një përgjegjësi të madhe dhe ndryshe nga herët e tjera të organizatave dhe organizmave ndërkombëtare.  Do të ishte dhe jo shumë komode ndoshta rotacioni pa ide, objektiva dhe synime të qarta, duke u mjaftuar me komandën: Mbrapa ktheu dhe i fundit del i pari. Kërkojnë një përgjegjësi,  sjellje dhe qasje ndryshe nga ato që kemi parë deri me sot nga përfaqësitë diplomatike ne vendin tonë, sidomos ato përfaqësi që kanë tjetër peshë në misionin e tyre dhe interesave të vendit tonë. Kërkohet nga këta mbi të gjitha mos të abuzojnë me ndjesinë dhe besimin, shpresën e popullittonë ndaj vendit të tyre.
Mbi të gjitha këto zgjedhje kërkojnëdomosdoshmërish, burra dhe gra që dinë e duanë tëbëjnë shtet . Kërkojnë burra dhe gra që vënë interesat e vendit mbi ato të tyre Këto zgjedhje kërkojnë, jo vetëm qytetari, por mbi të gjitha ndjesi qytetarie. Këto zgjedhje kërkojnë jo vetëm votues Shqiptarë, por ndjesi dhe detyrim ndaj Shqipërisë.

Nëse nuk i konceptojmë, nuk i konsiderojmë, nuk i vlerësojmë dhe si përfundim nuk i realizojmë kështu përfundimisht  nuk kam çfarë të them konkluzionin dhe përfundimin e dini vet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm