E diel, 18 Prill, 2021

Tingujt e heshtjes!

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

Nga fundi i humnerës ,të ligë si demonë,

Shkatërrojnë pa mëshirë,të padukshëm,të heshtur.

E pashpresë mbetet gjithmonë,
E keqja që gërryen, përjetësisht e etur.

Zërat, të gërthiturat më nuk dëgjohen,

Ofshama të dhimbjes jetën kanë kapluar,

Zinxhirët ogurzi gjithnjë më shumë ngushtohen,

Hallkat të mbysin, deri sa gjithçka ka mbaruar.

Nota shpresë si paradoks brënda nesh,

Dhe në fund të humnerës krijojnë melodi,

Thyejnë heshtjen,diçka sjellin në vesh,

Mendojmë të pamundurën si aktor në parodi.

Qenie humane,kalimtare në këtë planet,

Subjekt i një pikture bardh e zi,

Herë i mposhtur, fatkeq dhe i shkretë,
Herë fatlum, i plotësuar, por i përkohshëm në gjithësi.

Për këtë qenie gjithçka është rezervuar,

Tinguj shprese dhe dhimbje e heshtur,

Është në dorën tonë për të jetuar,

Është në dorën tonë jetën për ta tretur.

Në natën më të errët do gjesh dhe dritë,

Në momentin më të hidhur do mund dhe të buzëqeshësh,

Udhërrëfyesi i së drejtës do të të vijë një ditë,

Sado që po vuan mos u dorëzo ja vlen ta presësh!

•Desareta Lleshaj

Ish maturante e gjimnazit Ismail Qemali

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm