E enjte, 25 Shkurt, 2021

199 apartamente e para/ Kombinati, një nga lagjet e veçanta të Tiranës në rindërtim

Duhet të lexoni

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Tërmeti që tronditi të gjithë vendin, padiskutim që la pas dëme të konsiderueshme, por që sic duket gjithcka po shkon drejt ringritjes. Kemi parë me qindra kantiere ndërtimi, me dhjetra projekte, miliarda fonde investime, gjithcka për të bërë më të mirën, madje më mirë sec ishte.

Një ndër zonat më të prekura prej tërmetit është dhe Kombinati, lagja e vjetër dhe historike e Tiranës, e njohur në të gjithë vendin, si një zonë e vecanta e me një popullaritet të konsiderueshëm.

Një numër i konsiderueshëm objektesh u dëmtuan në Kombinat, duke sjell kështu prishjen e shumë godinave, madje dhe pallateve shumë vjecar që ndodhen në këtë lagje.

E njoh Kombinatin si një i ri i cili fëmijërinë e tij e ka kaluar nëpër rrugicat e tij. Mes familjarësh e shokësh, ku na lidhte shkolla apo aktivitete të tjera qofshin ato fizike apo sociale. I kam parë pallatet e vjetra të Kombinatit, ku teksa hyje në to, shpresoje që gjithcka të shkonte mirë, pasi realisht një pjesë e konsiderueshme e tyre ishin të ‘frikshëm’.

Të pa mirëmbajtura, të lëna si mos më keq, me hyrje të cilat sapo fillonte të binte muzgu, asaj kohe duhej të merrje një nga ata cakmakët e ‘famshëm’ me dritë, për të hedhur hapat e për të shkuar aty ku ishe nisur.

E kur sheh sot, që një gjë e keqe solli një të mirë nga pas, pa diskutim që ka një shpresë, një ndjesi ndryshe, për ta parë Kombinatin e rindërtuar, si një lagje model të Tiranës, e pse jo gjithë Shqipërisë.

199 kontratat e para të apartamenteve firmosen këtë javë,  për t’i hapur rrugë e shumë punëve të tjera për të pasuar më pas me të tjera kontrata për qytetarët e Kombinatit.

Kombinati po rindërtohet!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Të jesh mjeke

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ “E kam kuptuar se do të bëhesha mjek që kur isha fëmijë dhe shihja një pemë qershie në oborrin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm