E enjte, 25 Shkurt, 2021

Exanimum Griseo

Duhet të lexoni

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

Vështroj,

thellë vështroj muzgun që rrethon këtë sallë të panjohur.

Tentoj,

tentoj të kuptoj nëse ngjyrat ende,

kanë mbetur në këtë letër të zhubrosur.

 

Sa dhimbje,

teksa hije të zbehtasi një shishe vere

nën dritën e hënës së plotë thyhen,

shkatërrohen, rrëzohen, dërrmohen.

 

E teksa dua të shoh, të ndjejë

ngjyrat e këtyre hijeve që si drita kalojnë përtej syve të mi

s’shoh gjë tjetër, veçse një pasqyrim,

një shëmbëllim të vyshkët të një

shpirti të thyer,

sysh të qarë,

nuancë e vrarë.

Një shëmbëlltyrë e shkretuar në kubin e qelqtë që këtë pikturë të errët rrethon.

Një pikturë e zezë

ku boja në të kullon,

nën ndriçimin e një qiriri që siç duket i jep kësaj vepre arti e cila duhet të shkëlqejë e të jehojë;

vetëm një vend të ftohtë në mesin e kësaj salle plot hije statike që drejt meje vështrojnë.

Dorën zgjas dhe ndihmë kërkoj,

por më nuk flas

se të gjithë janë

nevojtarë.

Sytë e tyre shohin,

por ata janë vrarë.

Me harmonikën, kush s’mund ta luajë.

E me tingujt e saj,

pusin e jetës ta cektojë,

ti përcjellë një drithmë qenies sime,

e flokët të më ledhatojë

 

Ky tingull duket sikur ishte veçse një ëndërr e shoh,

e dua, thellë brenda meje jeton,

por i humbur përjetësisht në gypat më të errët

të së qenurit rënkon.

Ngadalë kokën kthej

e vetveten mprehtë si tehu i një thike shoh, ndërsa tre fletët e tjera të kubit një pikturë të zezë shohin,

që në ekspozitë qëndron.

E hije të zbehta si drita në sytë e një të vuajturi në shtratin e vdekjes,

ngadalë, ngadalë pranë kalojnë.

Presin shpëtimin;

Ndoshta një zog, ndoshta një zemër që të digjet e të ndriçojë gjithçka.

Por deri atëherë, kubi i xhamit do të jetë aty, hijet e çfarëdo gjëje tjetër, sytë e tretur të mitë,

drita e firuar e qiririt.

Do të mësojmë të jetojmë së bashku, por do të jetojmë të vdekur.

Do të jetojmë me trup, ama,

shpirt e zemër të heshtur.

E unë përsëri do të vështroj,

vështroj…

 

Armand Rroshi, ish maturant i gjimnazit “Ismail Qemali”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Të jesh mjeke

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ “E kam kuptuar se do të bëhesha mjek që kur isha fëmijë dhe shihja një pemë qershie në oborrin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm