E enjte, 25 Shkurt, 2021

Punimi artizanal i bizhuterive

Duhet të lexoni

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

 

Prej 10 vitesh familja ime ka vendosur që jetesën ta ndërtoj sërish në Shqipëri. Gjatë kësaj kohe, paralelisht me angazhimet akademike kërkoja dhe mënyra alternative për të shpenzuar kohën, ku me rastin e pandemisë u bë dhe më e vështirë për të gjetur diçka të vlefshme për të shpenzuar kohën, përveç studimit. Hobi im është dhe krijimtaria e bizhuterive, pasi është një formë arti në të cilën aksesohet lehtësisht, art i cili bëhet pjesë e përditshmërisë sonë, duke i veshur.

Kështu lindi ideja e Dumb Jewelry, biznesit tim të vogël me bizhuteri artizanale të përgatitura nga vetë unë në studion time modeste. Dumb Jewelry është frymëzuar nga fëmijëria, ëndrrat dhe nga një botë ku çdo gjë është e thjeshtë dhe e buzëqeshur. Gjithçka është e përgatitur me dorë për të qenë sa më e veçantë për këdo që i vendos.

Për realizimin e bizhuterive kam gjetur një material që është relativisht i ri në tregun e bizhuterive në Shqipëri, i quajtur Polymer Clay. Është material i ngjashëm me argjilën tradicionale, por ka një formulim të ri që e bën më fleksibël dhe me ngjyra. Pasi ju jap formën që përkon me design-in që kam skicuar, i pjek në furrë dhe më pas i montoj me anë të pjesëve lidhëse të bizhuterive për ti dhënë formën e tyre përfundimtare dhe për të qenë gati për ti vendosur!

Dumb Jewelry nisi si ide në kulmin e pandemisë së Covid-19 dhe u formëzua më konkretisht në gusht, ku lëvizja e materialeve me anë të postës ishte më e favorshme. Në këto 5 muaj kam marrë një feed-back shumë pozitiv nga miq, familjarë dhe dashamirës të artit që bëj me anë të rrjeteve sociale, ku dhe promovoj punimet e mia artistike. Me anë të tij kam arritur të siguroj dhe ca para xhepi, për të mirëmbajtur kafshët e mia shtëpiake. Por, emocioni më i bukur për një artist është të shohë veprën e tij të ekspozuar, ndaj dhe unë kur takoj dikë në rrugë, që ka vendosur një nga aksesorët që kam punuar unë, më jep një kënaqësi tejet të madhe dhe më bën të ndihem e vlerësuar për artin që bëj.

Të jesh studente mbart përgjegjësitë në aspektin sesi formohesh si profesionist në degën që ke zgjedhur, por të kesh mundësinë që të zhvillosh një hobi tëndin dhe ta kthesh në një mikro-biznes është diçka që përveç kënaqësisë që përfiton duke e ushtruar atë, përfiton edhe përvojë në shumë fusha të tjera, të cilat mbase nuk do kishe patur mundësinë ti zhvilloje më parë. Me hapjen e Dumb Jewelry jam njëkohësisht dizenjuese dhe ideuese bizhuterish, punëtore, drejtore e përgjithshme e fotografisë, fotografe e produkteve, postiere, ekonomiste, pronare, paketuese, drejtore e marketingut, graphic designer, menaxhere e rrjeteve sociale, agjente e shërbimit ndaj klientit e shumë të tjera. Ndaj, të zhvillosh hobin tënd dhe të kushtosh rëndësi vërtetë tek ajo që je i/e mirë, mund të bëhet një nismë, e cila do të të shërbejë në më shumë gjëra sesa kishe menduar!

 

Ana Maria Çibuku,

Fakulteti i Mjekësisë Veterinare,
Universiteti Bujqësor i Tiranës.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë...

Të jesh mjeke

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ “E kam kuptuar se do të bëhesha mjek që kur isha fëmijë dhe shihja një pemë qershie në oborrin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm