E diel, 18 Prill, 2021

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për sytë e një vajze nga Berati. Tirana impononte pasiguri, e në të njëjtën kohë ishte e mbushur me mundësi zhvillimi teksa vibronte prej energjisë dhe aspiratave tëmijëra të rinjve porsi unë. Tirana ka qenë e do të vijojë të mbetet e tillë; katalizatori i zhvillimit të vendit dhe kryeqendra e ndjekjes sëëndrrave, dëshirave dhe aspiratave të shqiptarëve anembanë. E sot, 20 vite më vonë, jam shumë mirënjohëse për mundësinë që Tirana jonë më ka dhënë për të qenë pjesë e zhvillimit të përbashkët, duke dhënë kontributin tim modest përmes angazhimit në bashkinë e kryeqytetit.

Bashkia e Tiranës prej vitesh ka patur në fokus përfshirjen e të rinjve në jetën sociale, ekonomike e politike të qytetit dhe nëproceset e vendim-marrjes të cilat na ndikojnë të gjithëve, duke uzhvilluar politika, programe e projekte me fokus tek arsimi, punësimi, sipërmarrja rinore, inovacioni, arti, kultura e sporti.

Më shumë se target i politikave tona, të rinjtë kanë qenë partnerë e bashkëudhëtarë të përpjekjeve tona për të arritur tek ata dhe komuniteti. Përgjatë punës time në këtë fushë gjithëpërfshirëse, ndërveprimi me të rinjtë më ka treguar potencialin e tyre të paimagjinueshëm dhe aftësinë që ata kanë për të sjellë realisht ndryshimin që nevojitet. Në 16 muajt e fundit, vendit tonë iu desh tëpërballej me një tërmet shkatërrimtar dhe njё pandemi e cila ka ndikuar në ҫdo aspekt të punës e jetës tonë. Për Bashkinë Tiranë tërinjtë ishin nje bekim i madh, i cili mori trajtën e bashkëpunëtorëve të palodhur në përpjekjet tona post-tërmet e përgjatë pandemisë. Mjafton të kujtoj fushatën e solidaritetit “Adopto një gjyshe”, përgjatë së cilës të rinjtë e kryeqytetit ofruan kohën e tyre në shërbim të mijëra të moshuarve të izoluar në shtëpi, teksa sillnin pazaret, ushqimet dhe mjekimet e nevojshme, por mbi të gjitha buzëqeshjet, mirësinë dhe rrezet e shpresës.

Tirana është kaq me fat që ka të rinj plot vullnet dhe aktivë të cilët kthejnë në realitet shumë nisma drejt përmirёsimit të jetës së komunitetit, përfshirë këtu: mbjelljen e pemëve, përdorimin e korsive të biçikletave, iniciativat për përmirësimin e cilësisë së ajrit, mbrojtjen e të drejtave të njeriut, e sa e sa të tjera. Ndihem e lumtur që takoj e bashkëpunoj çdo ditë me të rinj të cilët janë modele suksesi, teksa Tirana Youth Voice është tashmë një forum i rëndësishëm dhe i nevojshëm për të vënë në pah sukseset dhe përpjekjet e të rinjve për të ngjyrosur qytetin tonë me ëndrra e dëshira, përpjekje e ide, projekte e realitete.

Përpara të rinjve ka sigurisht sfida të cilat kanë nevojë të adresohen përmes bashkëpunimit të vazhdueshëm me Bashkinë Tiranë, e cila ka për detyrë të mbajë gjithmonë sytë dhe veshët hapur. Të rinjtë kanë një aftësi e mundësi të jashtëzakonshme; ata janë të aftë të identifikojnë problemet në komunitetin e shoqërinë ku jetojnë dhe përmes potencialit të tyre të udhëheqin proceset e ndryshimit, pasi të rinjtë kanë mendje kreative të fokusuara tek e tashmja dhe e ardhmja.

Mezi pres të shoh të rinjtë e Tiranës të japin kontributin e tyre përgjatë vitit 2022, kur Tirana do të jetë Kryeqyteti Europian i Rinisë, dhe jam absolutisht e sigurt se së bashku do të projektojmë më të mirën për qytetin tonë e veçanërisht për të rinjtë tanë.

                                                                                                                                               Anisa Ruseti                                                                                                                                    Nёnkryetare e Bashkisё Tiranё

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm