E diel, 18 Prill, 2021

E dashura Jetë

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

 

Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë,
herë më humb në errësirë e herë në shpirt më ndez një dritë.
Më deh në lumturi e më vonë më mbyt në detin e trishtë,
herë më rreh si furtuna mallet, e herë më ledhaton si nëna të bijtë.

Herë më shfaqesh si stuhi shkatërrimtare,
kërkon të fundosësh anijen time të ëndrrave.
Herë më vjen si melodia e një kitare,
që më fton të vallëzoj ndër strofa, mes rreshtave.

Herë të tjera e ëmbël je si një ëndërr hyjnore,
e pastër kristal, e shndritshme si diell.
Aty dua të humbem, në atë parajsë madhêshtore,
mbi re të pambukta në të kaltrin qiell.

Herë vezullon si ylber krejt ngjyra,
jetë i jep shpirtit dhe e bën të vallëzojë.
Herë vë masken, gëzon dy fytyra
më thuaj, cilën më parë nga ato të besoj?

Ç’je ti vallë, parajsë apo ferr?
Që njëherë më buzëqesh, njëherë fort mallkon,
herë më ngre në qiell e herë më mbyll në terr,
herë puhizë e fjetur e herë oqeane trazon.

Ç’je ti vallë që kaq larmi ndjenjash dhuron?
S’të shoh, s’të prek, të të besoj që je e vërtetë ?
Kjo udhë ku më ke rrëmbyer, më thuaj ku mbaron?
Ma thuaj dhe një fjalë pra, e dashura jetë.

 Uljeta Lahi

Gjimnazi “Ismail Qemali”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm