E diel, 18 Prill, 2021

Shkolla në kohën e Covid-19

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

Shtator. Zilja për fillimin e vitit të ri shkollor sapo ka rënë. Me çantën hedhur në krahë, po hyj në shkollë me një entuziazëm të papërmbajtshëm të cilin maska e zezë që më mbulon pak a shumë tërë fytyrën përpiqet ta fshehë, por që fare mirë arrij ta reflektoj me sy tek çdokush që përshëndes.

Është një entuziazëm krejt i veçantë ndoshta i paprovuar më parë i përzier me një esencë të fortë nevoje. Jam ulur edhe herë të tjera në këto banga të drunjta me këmbë hekuri dhe gjithmonë gëzoj si një fëmijë, sepse çdo herë për mua ngelet e para. Dhe unë kam ngelur përjetë një Piter Pan në zemër, andaj i shpreh aq shumë ndjenjat dhe emocionet, aq sa ndonjeherë më quajnë të marrë.

Nuk më shqetëson ky fakt mendoj se të jesh i marrë ka benefitet e veta (por kjo është një temë tjetër). Ku e lamë? Aaa po tek entuziazmi im. Këtë vit është krejt ndryshe, pasi është edhe më e madhe dëshira për t’u riulur në bangat e dijes dhe për të thithur dije me flegrat e mendjes. I ngjason më tepër një nevoje.

Mos t’ju ngjajë klishe. Vërtet e ndjej. Dhe akoma më shumë ndjej edhe nevojën për të thyer barrierat e distancimit social. 6 muaj pa takuar miqtë të ngjan me përjetësinë. 6 muaj bashkëjetesë me një (ar)mik të padukshëm janë sfidë fizike dhe psikologjike. Dhe sfidat nuk kanë të sosur, sepse ja tani, pikërisht në këto momente do na duhet që ti përshtatemi një realiteti të ri me maska, doreza dhe dezinfektues dhe dërrasën e zezë të mbushur me fjalë dhe formula përpara. Tingëllon më pak klishe tani? Por fundja ne përshtatemi, sepse këtë kemi në dorë si përgjigjje për të plotësuar nevojat tona.

Dhe gjithë shoqëria me dëshirë apo pa dëshirë po pranon ftesën për t’ju përshtatur stereotipave të reja vetëm e vetëm që në fund të ditës nevojat e tyre të jenë të mirëplotesuara dhe shumica e individëve të gëzojnë shëndet të plotë.

Këtë po bëjmë edhe ne tani këtu në shkollë ulur në karriget e drunjta (që besoj pa frikë se e kanë mbushur dekadën). Po i përshtatemi një realiteti të ri vetëm e vetëm që nevojat tona për arsim dhe socializim në fund të ditës të jenë të plotësuara, por mbi të gjitha të vijojmë të ruajmë shëndetin, si një prej gjërave më të rëndësishme që kemi dhe që qëndron gjithmonë në plan të parë.

 

Shkolla në kohërat në të cilat po jetojmë, kohën e virusit Covid-19, mund të jetë makth më vete për disa nxënës apo studentë. Të mbajturit e maskës gjatë gjithë kohës, respektimi i protokolleve tepër strikte dhe distancimi fizik janë të barasvlefshme me një torturë psiko-emocionale te këta fëmijë. Ata kanë një rrezikshmëri më të lartë për të përjetuar çregullime ankthi apo stresi. Ndërkohë për të tjerë, gjithë ky “realitet i ri” ngelet po e njëjta rutinë e zakonshme, hyjnë-dalin nga shkolla dhe maska me dezinfektantët nuk përbejnë shqetësim për ta, pasi janë thjesht disa veprime më shumë, thjesht disa minuta më shumë. Personalisht unë bëj pjesë tek të dyja grupet (mos më quani të marrë).

Dita sot filloi me hyrjen në shkollë, sipas direktivave të shënuara në oborr, dezinfektimin e këpucëve, duarve, mbajtjes së distancës fizike (jo asaj sociale) dhe realisht fillova të perjetoja një gjendje të lehtë ankthi pas gjithë këtyre veprimeve. Kur u ula ne bangë fillova të merrja frymë thellë dhe pasi mësuesja hyri në klasë, filloi të fliste dhe përshendeti u ndjeva më e çliruar. Fundja gjërat nuk janë dhe aq keq. Mund të mbështetesh gjithmonë tek dituria pa ngurrim e pa frikë. Të diturit të jep siguri.

A e dini? Më kishte munguar vërtetë dërrasa e zezë e mbushur me skema, fjalë dhe formula. Më kishte munguar aroma e bojës së stilolapsit si dhe të shkruaja në fletët e trasha të bllokut (unë gjithmonë shkruaj shumë). Dhe për më tepër më kishin munguar zërat dhe fytyrat e mësuesve të mi. Kjo më bëri të kuptoj se shkolla në kohën e Covid-19 nuk është një sfidë e pamundur. Shkolla në kohën e Covid-19 është një realitet i ri i mundur.

Zilja për fillimin e shkollës ra përsëri. Është një ditë e re tashmë…

 

Ema Meçaj

Gjimnazi: “Sami Frashëri”

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm