E enjte, 23 Shtator, 2021

Drejtori i Rendit publik: Deri sot ka 13 ngjarje që lidhen direkt me zgjedhjet

Duhet të lexoni

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Drejtori i Rendit Publik Ylli Vasili deklaron se nga dita e parë e fushatës zgjedhore e deri sot policia ka evidentuar 13 ngjarjevepra penale që lidhen direkt me procesin zgjedhor. I ftuar nëemisonin Dekalog të gazetarit Roland Qafoku, Vasili tha se këto 13 ngjarje kanë të bëjnë me shkatërrim prone zgjedhore qëjanë 3 raste Fier, Cërrik, Berat me dy autorë, pengimin e subjekteve zgjedhore me 3 raste në Durrës, pengimi i të drejtëspër tu shrprehur dhe grumblluar dhe manifetsuar me 4 raste nëErsekë, Tropojë 2 raste, Divjakë me 7 autorë, dhe falsifikim tëmaterialeve zgjedhore edhe rezultatit të zgjedhjeve 2 raste dhe 1 rast korrupsion aktiv I lidhur me zgjedhje me shpërblim me 1 tëarrestuar në Pukë. Lidhur me ngjarjen e Kavajës në të cilinmbeti i plagosur sekretari i degës së PD të këtij qyteti në njëqendrën elektorale, Vasili tha se nuk është ai autoriteti që mund përvcaktojë motivin, lidhjen apo jo me zgjedhjet por i takonprokurorisë ta bëjë këtë gjë. “Vetëm prokuroria përcakton se kujti rket dhe ku klasifikohet kjo ngjarjetha ai.

Ndëkrohë që drejtoti Vasili bëri publikë broshun që do pajisetçdo punonjës i policisë me rregullat që duhet të dijë dhe zbatojëgjatë ditës së votimit. Ajo që ndyshon këtë proces aktualzgjedhior me të mëpërshmin është përcaktimi i rregullit që nuklejohen grumbullime dhe tubime të personaave të ndryshëm përpara një qendre votimi. Vasili shpjegoi se policia do ndërhyjë në rast se Komisioni Zonal Zgjedhor dhe kryetari ikërkon asaj shrndarjen e personave që janë grumbulluar njëatë qendër.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm