E enjte, 23 Shtator, 2021

‘Perla e Tomorrit’

Duhet të lexoni

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Rrëfimi i gazetarit Marjon Gorica për udhëtimin në Malin e Tomorrit

Ndoshta pak e pazakontë, sepse jemi mësuar që mali i Tomorrit është i frekuentuar vetëm përgjatë pelegrinazhit të gushtit, atëherë kur me mijëra persona udhëtojnë drejt vendit të shenjtë, e shumë rrallë të bie në sy të shohësh njerëz që shkojnë përgjatë vitit në Tomor. Mbase tek tuk ndonjë grup alpinistësh të cilët zgjedhin të sfidojnë dëborën në dimër.

Por sivjet është ndryshe! Gjithcka ka nisur me investimet e bëra në të, aty ku bukuria dhe larmishmëria e natyrës ndërthuren me njëra tjetrën. Tomorri është perla e Beratit dhe padiskutim e gjithë Shqipërisë në tërësi. Një oaz i vecantë, ku shpirti gjen qetësi.

Të udhëtosh nga Tirana drejt Tomorrit, apo nga Berati drejt tij, duheshin shumë orë, sakrifica e lodhje. Ndërkohë sot është ndryshe. Falë investimeve që po bëhen në të, janë krijuar lehtësira në transport, duke i krijuar kështu favore turistëve, por edhe banorëve vendas të zonave përqark që të kenë akeses më të shpejt.

Pa mbërritur në Poliçan, një tabelë e madhe të orienton rrugën drejt malit të shenjtë, aty ku nis dhe investimi madhor i cili të shoqëron deri në teqen bektashiane, por edhe në një biznes madhështor të ngritur në atë zonë, i cili për fat të mirë është një nga investimet e duhura, e që duhet të vazhdoj të zhvillohet më tej. Përgjatë udhëtimit sheh grupe njerëzish të cilët punojnë intensivisiht për përfundimin e rrugës, rrjetin me furnizim të energjisë elektrike, e persona që ngrenë me gure veprën pranë teqjes së Tomorrit.

Një punë madhështore, në një vend i cili sigurisht kërkon ende më tepër, për vetë rëndësinë që ka.

Tomori është një perlë e pasuri e vecantë e Shqipërisë, i cili me investimet që po prek do të jetë një nga pikat turistike më të frekuentuara.

Aty ku përvec natyrës shijon dhe ushqimi. ‘Perla e Tomorrit’ quhet dhe hoteli e restoranti i cili ka formën e  një agro turizmi, ku bujaria e miqësia e personave që punojnë në të, të shfaqet sapo afrohesh pranë tij. Ku bien në sy ushqimi bio, e një komoditet e pastërti e vecantë, dukuri këto të cilat i japin më tepër favor zhvillimi këtij vendi, që dita ditës po merr tjetër pamje.

Vizitojeni Tomorrin, jo vetëm përgjatë pelegrinazhit, por gjatë gjithë vitit, nuk duhet humbur!

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm