E enjte, 23 Shtator, 2021

Letra e një të panjohure

Duhet të lexoni

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar...

Bujar Nishani: Nëse doni, betohem edhe në kuran, nuk kam biseduar me Berishën për Bashën

Kërkesa e “Grupit për PD” për largimin e Lulzim Bashës ngadrejtimi Partisë Demokratike është shoqëruar edhe me pyetjen se...

Urimi i ministres Belinda Balluku për Fitër Bajramin: Vatrat tuaja qofshin të lumtura e të begata!

Me rastin e ditës së Fitër Bajramit, ministrja Belinda Balluku ka uruar besimtarët myslimanë me anë të një postimi...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

Dashuria është një ndjenjë e pastër që shumë shkrimtarë rreken ta përcjellin në mënyra të larmishme e sa më reale me rreshtat apo vargjet e tyre. Stefan Zweig, si një autor i mrekullueshëm, ka paraqitur në novelën e tij “Letra e një të panjohure” dy anë sa të ndyshme aq edhe të pandashme të kësaj ndjenje. Në një letër të vetme, ai rrëfen një jetë të tërë, me gjithë peripecitë, vështirësitë, zhgënjimet, shpresat e lumturitë e vogla që mund të hasen edhe ndër momentet më të zymta.

Në kontrastin mes dashurisë së çiltër e tërësisht të përkushtuar të vajzës e cila bie pre verbërisht e kësaj ndjenje me gjithë pafajësinë e saj fëmijnore dhe konceptit të cekët të romanticierit ‘’R’’ mbi të,- ndonëse ai mund të jetë një shkrimtar i njohur i cili mund të përballet shpesh me konceptin e dashurisë në librat e tij, por nuk e ndjen dot.

Vërtetë mund të dallosh qartë hendekun mes pastërtisë dhe cinizmit, botës së dlirë dhe asaj të shtirur që mund të shfaqet kaq pranë, madje edhe brenda vetë një personi. Vdekja e djalit të gruas e cila shkruan këtë letër është si një goditje e fundit, ku ajo heq dorë dhe lë vdekjen të vijë ta marrë, por edhe në ato momente të zymta të mbrame, ajo sërish nuk e ka harruar kurrë “R” të cilën e ka dashur pa asnjë kusht, pa kërkuar asgjë në këmbim. Nga ana tjetër është tragjike se si “R” nuk e kujtoi asnjëherë kush ajo ishte, ndonëse ajo mbante si të shenjtë në zemër çdo detaj lidhur me këtë dashuri.
Gjatë leximit të këtij libri nuk kisha se si të mos ndieja keqardhje për faktin se i vetmi moment kur gruaja arriti të prekte atë që donte, ishte kur ajo nuk jetonte më, megjithatë ajo mbeti një e panjohur, ashtu siç mund të jetë kjo ndjenjë dashurie për secilin nga ne.

 

Sara Mahja
Gjimnazi “Sami Frashëri”
Klasa XI-9

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm