E martë, 22 Qershor, 2021

Ta duash psikologjinë

Duhet të lexoni

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’

Të kesh preferenca mbi fusha të caktuara në të cilat dëshiron të studiosh është gjysma e punës. Preferencat e mia për degën e studimit ishin të qarta që në moshën 12 vjeçare. Isha shumë e vendosur se çfarë dëshiroja pavarësisht se shumë persona rreth meje nuk e pëlqenin degën që kisha zgjedhur. Nuk u lodha asnjëherë së shpjeguari se përse e dua këtë degë, nuk u lodha asnjëherë së punuari që të arrija ta fitoja degën e psikologjisë. Gjithmonë e kam ëndërruar veten përpara një klienti teksa zhvillojmë terapi. Gjithmonë kam qenë një dëgjuese aktive në rrethin tim shoqëror, por edhe më gjerë dhe jam munduar të jem pranë tyre sa herë që kishin nevojë për mua. Psikologjia është një degë shumë e bukur, shumë e gjerë, të jep mundësinë të mësosh shumë prej saj.

 

Psikologjia është ajo shkencë e cila të lejon ta njohësh individin edhe përtej asaj që mund të shfaqë. Unë ia dola ta fitoja shkollën në Psikologji dhe mund të them që data 5 Shtator 2020 ka qenë një ndër ditët e mia më të bukura, sepse në atë ditë triumfova, atë ditë një ëndërr që kisha në sirtar u realizua.  E di shumë mirë që përpara më pret një rrugë e gjatë me shumë sfida, por unë jam e sigurtë që do i’a dal. Në fakt asnjëherë nuk kam pritur të jetë e lehtë, por bëj të pamundurën që t’ia arrij, sepse për profesionin që duam duhet të dimë të jetojmë dhe të transformohemi për atë.

 

Gjithmonë kam besuar në zgjedhjet e mia, mos mendoni që nuk kam qenë në mesin e shumë udhëkryqeve, por e rëndësishme është që unë kam punuar fort të ndërtoj veten time dhe do punoj sërish.

 

Mos hiqni dorë kurrë nga ëndrrat, vendosni qëllime vetes dhe punoni fort që ti realizoni!

 

 

 

Donjeta Selivrada 

Programi  Psikologji

Fakulteti i Shkencave Sociale

Universiteti i Tiranës

Artikulli paraprakMësimdhënia është art apo shkencë?
Artikulli tjetërStringArt

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Bujar Nishani: Nëse doni, betohem edhe në kuran, nuk kam biseduar me Berishën për Bashën

Kërkesa e “Grupit për PD” për largimin e Lulzim Bashës ngadrejtimi Partisë Demokratike është shoqëruar edhe me pyetjen se cili është pozicioni i Sali...

Më shumë artikuj të ngjajshëm