E enjte, 23 Shtator, 2021

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Duhet të lexoni

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisëHidai Bregunë Universitetin De Paul nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata për Berishënështë kambanë alarmi për qeverinë. I ftuar në emisioninDekalog të gazetarit Roland Qafoku në RTSH 24 Kapllanibëri një analizë të zgjeruar për situatën që po kalon Shqipëriaduke theksuar se se ky vendim ishte një bombë atomike përpolitikën shqiptare dhe ka domethënien se asnjë nuk është ipaprekshëm. Kapllani thotë se padia e Berishës për sekretarinBlinken është një komedi ballkanike. Më poshtë intervista me Gazmend Kapllanin.

Zoti Kapllani, cili është mendimi juaj për vendimin e DASH dhe sekretarit Antony Blinken për shpalljen non grata tëish-kryeinistrit dhe ish-presidenti Sali Berisha?

Më vjen jashtëzakonisht keq që si shqiptar i Amerikës lidhemme Shqipërinë për të diskutuar diçka të tillë. E para, është turpdhe na vjen shumë rëndë që politika shqiptare në 30 vjet nuk ka gjetur asnjë moment që të na ketë bërë krenarë. E dyta, padia e Berishës është një komedi ballkanike. Nuk ka juridiksion asnjëlloj gjykate jashtë Amerikës që të padisë administratënamerikane. Ky është një vendim i Departamentit të Shtetit. Blinken nuk është një person privat që u zgjua dhe bëri njëtëitter dhe tha që Berisha është i korruptuar. Dua të sqaroj disagjëra që shoh që bëhet një diskutim shumë i madh në Shqipëripor si gjithmonë nuk diskutojmë gjërat thelbësore. Asnjëherë. Diskutojmë në një nënyrë si do ta humbasim këtë gjë thelbësore. E para e punës DASH nuk merr vendime kuturu dhe përhakmarrje personale. Vendimet e DASH dhe sidmos vendime tëtilla bazohen në fakte dhe zakonisht kanë stradegji afatgjatë. Sigurisht është një vendim bombë atomike për jetën politike nëShqiëpri. Për njerëz si unë që pas rënies së komunizmit do mundeshim të krijonim një shtet të së drejtës minimalishtfunksional për qytetarët shqiptarë është shumë e rëndë. Ne ndjejmë që dështuam. E dyta dhe po flas me cilësinë e gazetarit, amerikanët u qasen disa vendeve që u intereson. Shqipëria u intereson amerikanëve fatmirësisht. Ka një stradegji afatgjatë. Kanë edhe disa principe përshembull të drejtat e njeriut. Thashëqë më parë interesat e tyre janë ato stradegjike. Por ka edhe njëfilozofi morale. Nuk është e njëjta Rusia dhe Amerika kur bëjnëaleancat e tyre. Kjo reflekton një stradegji të politikësamerikane. Amerikanët kanë arritur një konkluzion qëkorrupsioni dhe krimi i organizuqr në Shqipëri është kaqgalopant, është kaq sistematik saqë nuk lejon ndërtimin e asnjëinstitucioni të shtetit demokratik dhe e mban vendin nën vulën e destabilizimin politik gjithmonë. Është shkaku kryesor i njëshoqërie që i kthehet gjithmonë një lloj cikli destabilizimi. Nëseamerikanët duan të na kenë aleatë, ne nuk mund të jemi aleatë tëpabesueshëm në një lloj shteti të tillë xhungël. Unë dëgjojdiskutmet që bëhen në Shqipëri. E bëri këtë t’ja fusi Bashës. E bëri këtë t’ja fusi Ramës. Ishte i nxituar. Sigurisht keni të drejtënqë ti vlerësoni këto lloj vendime. Këto lloj vendime janëpolitike dhe morale. Por DASH nuk po e çon në gjyq Berishën. Por DASH dhe Amerika janë të interesuar që në Shqipëri të ketënjë shtet funksional të së drejtës. Që të ketë edhe zhvillim dhe tëjetë një aleat i besueshëm. Askush nuk ka marrë të dhëna. Nëhartën e korrupsionit dhe të krimit të organizuar me kë jemifqinj ne? A e dini me kë jemi fqinj? Jemi me Libinë, Hondurasin, Haitin dhe Perunë.

Ju thatë që jmi fqinj me Libinë, Hondurasin, Haitin dhePerunë, por personi që është shenjë kundër korrupsionitështë vetëm Sali Berisha?

Mund ta disktuojmë përse Sali Berisha dhe përse ky moment. Por mendimi im personal është se kjo është një kambanë e madhe, më e madhja e mundshme që mund të hidhej ngaamerikanëet që ta dëgjojnë që të gjithë. Stradegjia që kanëndjekur amerikanët me Shqipërinë është ajo që quhet “Hard Love” (Dashuria e ashpër) Amerikanët nuk investojnë kot nëShqipëri. Ata kanë investuar shumë për sistemin e drejtësisë. Ne kemi korrupsion totalitar. Nga pandëshkueshmëria ne mund tëjemi fqinj me Libinë dhe Sirinë që është në luftë civile. Asnjënuk dënohet në Shqipëri. Ka një pandëshkueshmëri totale. Dheamerikanët vendosën që të japn një sinjal që drejtësië të shkojëpërpara. Asnjë nuk është i paprekshëm.

Zoti Kapllani do desha të bënit një parashkim, çdo ndodhënë politikën shqiptare pas këtij vendimi të DASH përBerishën?

Shqipëria është një vend i paparashikueshëm. Analizagjeostradegjike që u bë gjatë diskutimit në studion tuaj është e vërtetë, por besoj se luan një rol të rëndësishëm. Por nuk ështëvetëm ajo. Siç thashë, amerikanët kanë një filozofi politike dhefilozofi përqasje të Shqipërisë që korrupsioni dhe krimi iorganizuar në Shqipëri nuk po lë ndërtimin as të një shtetidemokratik as të një shteti të stabilizuar. Problemi nuk është iamerikanëve. Problemi është i yni. Se i zoti e nxjerr gomarinnga balta, megjithëse ne gomari na ka rënë në moçal. Për ne,lufta ndaj korrupsionit nuk janë thjesht bakshishet që merr njëri,apo tjetri. Por është që ne kemi një shtet të kapur edhe nga krimii organizuar. Ne kemi një shtet xhungël ku nuk funksionondrejtësisa. Përballja me të bëhet ekzistenciale për ne. Nga ato do varen edhe aleancat tona stradegjike. Jam shumë dakord me profesor Apollon Baçen që po ribëhen aleancat dhe hartatsidmos nga Biden i cili ka jetuar edhe Luftën e Ftohtë dhe keminjë lloj pjesë të dytë të Luftës së Ftohtë sepse të njëjtënprotagosnitë janë, Rusia, Kina dhe SHBA. Fatmirësishtamerikanët nuk na kanë lënë vetëm. Me shtetin që kemi ne ne nashkojnë për shtat aleatë si Putini se sa Biden dhe Merkel. Kështuqë duhet të ndërtojmë një shtet tjetër. Ose do bëjmë një analizëserioze përse arritëm në këtë pikë. Ku e lamë e ku na mbeti. Osedo merremi me Sorosin dhe të ëmën e Zeqos në majë të thanës.

Kush e ka mundësinë për të bërë korupsion, ai që është nëpushtet apo ai që nuk është në pushtet?

Unë besoj që vendimi i DASH është afatgjatë. Ka stradegjiafatgjatë. Besoj se është një vendim i shtyrë disa herë. Ka qenëgati për tu marrë dhe nuk është marrë. Përse u lajmërua tani?Këtë nuk e di. Gjithmonë politika ka momentet e saj që vendos. Jam i sigurt që edhe ata që janë në pushtet monitorohen ngashumë afër në këto momente. Kambana që ra unë e shoh mëshumë për ata që janë në pushtet.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm