E martë, 26 Tetor, 2021

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Duhet të lexoni

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi Fadile Dylën si ushtruese të detyrës në këtë ministri.

Për këtë emërim që erdhi si rezultat i asaj që parasheh legjislacioni me ç’rast ministrja do të duhej të zgjedhte dikë nga udhëheqësit e departamenteve në këtë ministri. Fadile Dyla ishte e vetmja nga opsionet që ishte punësuar në ministri edhe atëherë kur kjo ministri ishte shtyllë e UNMIK-ut. Ndërkaq të gjitha opsionet e tjera ishin zyrtarë e kandidatë partiak të punësuar gjatë këtyre viteve nga ish partitë në pushtet. Pra, për çka u akuzua në të vërtetë Arbërie Nagavci? Cilat ishin opsionet që kishte refuzuar minstrja? Më poshtë mund të shihni se ajo kishte refuzuar pikërisht anëtarë e zyrtarë të PDK-së e LDK-së.

Madje njëri nga opsionet që ministrja Nagavci e ka refuzuar tani është shpallur kandidat për kryetar të komunës së Therandës nga radhët e PDK-së.

MASHT

Agim Berdyna, ka ardhur në MAShTI afërsisht vitin 2004, nga DKA Pejë, kandidat i LDK për kryetar në komunën e Pejës

Defrim Gashi ka qenë këshilltar politik i Agim Veliut, me pas në mandatin e tij është bërë drejtor i Inspektoriatit. Në zgjedhjet e fundit kandidat i LDK për deputet (Dragash)

Lah Nitaj, ka ardhur në ministri në vitin 2021 me  vendim të qeverisë Hoti. Në dy mandate këshilltar politik i PDK, njërin në Ministri të infrastrukturës dhe mandati  tjetër i Arsim Bajramit në MASHTI.

 

Myrtez Zekolli drejtor i administratës në Ministri, i transferuar nga hekurudhat në kohën e mandatit të Arsim Bajramit, Ka angazhim politik në PDK, kandidat i PDK-së për Suharekë, po ashtu i angazhuar në Universitet të Prizrenit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm