Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë të ditur shifrat e reja të personave të prekur me Covid-19 në Shqipëri. Ajo tha në seancën e jashtëzakonshme në Kuvendin e Shqipërisë, se janë 518 persona janë të prekur nga Covid-19. Vetëm në...
Shkencëtarët që studiojnë koronavirusin kanë gjetur lidhje midis Covid-19 dhe HIV-it. Ata kanë zbuluar se qelizat e koronavirusit kanë aftësinë të shkatërrojnë qelizat e shëndetshme, ashtu siç bën edhe HIV-i. Sipas shkencëtarëve të Universitetit Fudan në Shangai dhe të Qendrës së...
Së fundmi shkenctarët e Shkollës së Mjekësisë në Harvard kanë paraqitur raportin mbi rastin e një 42-vjeçari (The American Journal of Emergency Medicine), i cili ka rezultuar pozitiv nga Covid-19, pasi ka shkuar në spital sepse kishte “dhembjen therëse”...
Shkencëtarët kanë zbuluar se Covid-19 shfaq edhe disa shenja në lëkurën e personave të infektuar.  Shenjat më të dukshme në lëkurë mund të jenë pika të kuqe, acarim apo djegie, dhe nëse i shihni në lëkurën tuaj gjasat janë...
Mjeku i Infektivit, Tritan Kalo, u ka bërë thirrje qytetarëve të zbatojnë masat mbrojtëse ndaj koronavirusit. Ai thekson se masat e marra janë “për momentin “armët” kryesore në këputjen e zinxhirit të transmetimit të infektimit, si dhe në shfaqjen...
Mjeku Shoip Shoipi ka folur nga Kroacia për mënyrën sesi po e menaxhon shteti kroat pandeminë e COVID-19. “Sistemi shëndetësor deri tani e menaxhon mirë, për shkak se sistemi shëndetësor është i lartë dhe janë kufizuar qytetarët që pas shpërthimit...
Mjeku shqiptar Teni Kamberi punon dhe jeton prej 10 vitesh në Francë. Ai tregoi se koronavirusi nuk është aq i panjohur për mjekësinë, pasi rreth 10 vjet më parë ai dhe stafi i mjekëve ku punonte trajtuan një pacient...
Një laborator kinez në qendër të teorive të reja se si filloi pandemia e koronavirusit ishte objekt paralajmërimesh të shumta urgjente brenda Departamentit të Shtetit amerikan dy vjet më parë, sipas një raporti të ri. Zyrtarët e Ambasadës së ShBA...
Këto janë 5 faktorët kryesorë që sjellin komplikime ekstreme të koronavirusit, dhe që u marrin jetën të sëmurëve me Covid-19. Mosha Studimet kanë treguar se njerëzit mbi moshën 70 vjeç rrezikojnë më shumë të vdesin nga COVID-19. Studiuesit në Vuhan,...
Zyrtari i lartë nga Lëvizja Vetëvendosje z. Arbër Zaimi, përmes profilit të tij në Facebook ka deklaruar si mëposhtë: "Hajdutët e vjetër, që i thonë vetes komandantë e profesorë, kanë marrë fund në sytë e qytetarëve të Kosovës, këtë e...

Përcjellni GazetaOra.com

410,849FansaPëlqeje
3,337NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË