Shi Zhengli është një shkenctare kineze, një nga ekspertet më të mira në botë për koronaviruset. Ajo arriti të zbulojë përbërjen gjenetike të koronavirusit të ri, një arritje thelbësore për prodhimin e vaksinave dhe testeve diagnostikuese. Në Kinë ajo njihet...
SHBA ka akuzuar së fundmi Kinën, duke ngitur hipotezën se në Kinë ka pasur më shumë vdekje se sa është raportuar. Nga mediat nderkombetare thuhet zyrtarët e Inteligjencës Amerikane kanë përgjuar të dhënat në Kinë, duke arritur në konkluzionin se...
Ilacet që përdoren për të kuruar astmën apo alergjitë ndikojnë negativisht tek simptomat e koronavirus. Kjo hipotezë u mbështet nga dr. Daniel Griffin, një virolog në Universitetin e Columbia, i cili tha se fakti që ilacet e zakonshme të...
“Koronavirusi? Është i modifikuar, brenda ka elementë të HIV”. Kështu u shpreh Luc Montagner, një nga virologët më të njohur në botë, dhe i celebruar ndërkombëtarisht si zbuluesi i virusit HIV që shkakton AIDS, zbulim për të cilin ka...
Një simptomë e re e koronavirusit është identifikuar. Ekspertët spanjollë po hulumtojnë lezionet në shputa të këmbëve, të cilat janë shfaqur te disa pacientë në fazën e hershme të sëmundjes. Lezionet ngjasojnë me fruthin, theksohet në raportin e Këshillit të...
Një matematikan dhe analist i shquar izraelit, pohon se analiza e thjeshtë statistikore tregon se përhapja e COVID-19 kap majat pas rreth 40 ditësh dhe bie në pothuajse zero pas 70 ditësh - pa marrë parasysh se ku godet,...
Disa fotografi nga dhomat e urgjencës në Spitalin Sinai-Grace në Detroit kanë bërë xhiron e botës, duke përlotur mijëra njerëz. Ato tregojnë trupat e pajetë që ruhen në dhoma spitalore të lira dhe grumbullohen mbi njëra-tjetrën brenda njësive mbajtëse...
Suedia refuzoi të izolonte popullsinë për frenimin e pandemisë së koronavirusit. Shteti me mirëqenien më të lartë, ia la në dorë ndërgjegjes së qytetarëve zbatimin e udhëzimeve. Por duket se strategjia do të rezultojë fatale, e vendi po përgatitet...
Wuhani është vendi nga ku pandemia botërore zuri fill, për të shpërthyer në Itali, Spanjë apo New York. Pas deklaratave të liderëve botërorë të cilët akuzonin Kinën se ka gabuar me shifrat e personave të vdekur nga Covid-19, në...
Kina ka miratuar së fundmi provën klinike të tre vaksinave të reja kundër koronavirusit. Kjo është bërë e ditur në konferencën për shtyp të mbajtur më 14 prill nga Këshilli i Shtetit për Mekanizmin e Përbashkët të Mbrojtjes dhe...

Përcjellni GazetaOra.com

410,958FansaPëlqeje
3,336NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË