Një rrjedhje aksidentale e mijëra tonëve naftë ka detyruar presidentin rus Vladimir Putin të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në një zonë të Siberisë. Presidenti rus Vladimir Putin ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin arktik të Norilskit. Shkak është bërë rrjedhja...
Një anëtare e ushtrisë amerikane akuzohet nga Kina se solli virusin e Covid-19 në Wuhan. Maatje Benassi është në qendër të diskutimeve në rrjetet sociale kineze, pavarësisht se nuk ka rezultuar asnjëherë pozitive ndaj koronavirusit dhe nuk ka patur shenja...
Ji Seong-ho është një djalë i arratisur nga Koreja e Veriut.  Ai është shprehur për mediat se është "99 për qind i sigurt" se Kim Jong Un ka vdekur. Sipas tij Pyongang mund ta japë lajmin e ndarjes nga...
Së fundmi shkenctarët e Shkollës së Mjekësisë në Harvard kanë paraqitur raportin mbi rastin e një 42-vjeçari (The American Journal of Emergency Medicine), i cili ka rezultuar pozitiv nga Covid-19, pasi ka shkuar në spital sepse kishte “dhembjen therëse”...
Ilacet që përdoren për të kuruar astmën apo alergjitë ndikojnë negativisht tek simptomat e koronavirus. Kjo hipotezë u mbështet nga dr. Daniel Griffin, një virolog në Universitetin e Columbia, i cili tha se fakti që ilacet e zakonshme të...
Në kulmin e pandemisë, në Europë thuajse ndalën shitjet e makinave për shkak të masave kufizuese dhe bllokimit të prodhimit në fabrika. Numri i makinave të reja të regjistruara në sistem ra me mbi 96 në Itali dhe Spanjë. Prodhuesit...
Wuhani është vendi nga ku pandemia botërore zuri fill, për të shpërthyer në Itali, Spanjë apo New York. Pas deklaratave të liderëve botërorë të cilët akuzonin Kinën se ka gabuar me shifrat e personave të vdekur nga Covid-19, në...
Kim Jong-un, diktatori i Koresë së Veriut është në gjendje të rëndë, ndërsa Koreja e Veriut po lufton me koronavirusin. Mësohet se ai është në rrezik të madh pas një operacioni në zemër. Kim Jong-un nuk mori pjesë në festimin...
Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi ditën e sotme se Afrika mund të jetë vatra e radhës së pandemisë së koronavirusit Covid-19. Drejtoresha e OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti ka thënë se Afrika nuk ka kapacitetin e duhur mjekësore për të...
Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit po punojnë prej ditësh për avancimin e luftës kundër korronavirusit. Ata kanë zhvilluar një test 30-minutësh për COVID-19, i cili mund të bëhet kudo. Lëndët e para për të kushtojnë rreth 25 dollarë. Testi...

Përcjellni GazetaOra.com

410,957FansaPëlqeje
3,336NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË