E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Botë

Covid-19 i merr jetën 16 vjeçares në Francë, tashmë po prek të rinjtë!

Covid-19 nuk merr vetëm jetë të njerëzve të moshuar. Të mërkurën është rregjistruar dhe viktima më e re në Europë. Ajo quhet Julie A dhe ishte vetëm 16 vjeç. Ajo u shtrua të mërkurën në një spital në Paris për shkak...

42 mijë të prekur nga koronavirusi në Gjermani, shumë më tepër se Italia

Është rritur numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në Gjermani. 42.228 persona rezultojnë pozitivë, dhe 253 njerëz kanë vdekur nga virusi, sipas statistikave nga Instituti Robert Koch për sëmundjet infektive. Brenda 24 orëve rastet u rritën me 5,780 ndërsa...

Mjeku shpjegon pse në Gjermani po vdesin shumë pak njerëz, ja si po menaxhohet situata nga vetë njerëzit

Mjeku Redi Llubani ka folur në një lidhje direkte për situatën sesi po përballohet koronavirusi në Gjermani, ku në krahasim me shtetet e tjera vdekshmëria është shumë më e ulët. Ai punon në Dusseldolf. Llubani u shpreh se mosha...

Ilaçi që ka shëruar 95% e të sëmurëve me Covid në Kinë, e aprovon dhe Amerika

Një ilaç artriti që përdoret për të trajtuar koronavirusin në Kinë shëroi 95 përqind të pacientëve me sëmundje kritike, kanë pohuar shkencëtarët. Tocilizumab, i quajtur ndryshe edhe si Actemra, merret nga pacientë me artrit reumatoid për të ulur inflamacionin. Mjekët kinezë...

Ky është mjeku që mund të shpëtojë botën nga koronavirusi: “Virusi ka xhiruar në Lombardi që prej nëntorit!”

Një “pneumoni e çuditshme” po qarkullonte në veri të Italisë, shumë kohë më parë, në nëntor, disa javë para se mjekët të ndërgjegjësoheshin për shpërthimin e koronavirusit në Kinë, tha një nga ekspertët kryesorë mjekësorë të vendit europian këtë...

Këta persona kanë nevojë për testim të menjëhershëm, ja cilat janë kategoritë e tyre

Nëse jeni mbi 70 vjeç ose keni një gjendje të rënduar mjekësore apo simptoma të koronavirusit keni nevojë për një test. Nëse jeni në këtë grupmoshë, mjekët do të bëjnë një vlerësim për të përcaktuar nëse ju nevojitet testi...

A mund të infektohet dy herë i njëjti person nga koronavirusi? Del më në fund përgjigjja

Personat të cilët shërohen pasi janë infektuar me koronavirus sipas parashikimeve të paktën për 1 vit bëhen imun nga ky virus. Mjeku Arjet Gega është shprehur nga SHBA lidhur me këtë situatë. "Mund të themi që të paktën për 6 muaj...

Vret veten mjekja 34-vjeçare e prekur me COVID-19, kishte frikë mos infektonte pacientët

Një mjeke 34 vjeçare e cila ishte e infektuar me COVID-19 vrau veten ditën e sotme në Itali. Mësohet se ndërmori këtë akt pasi kishte frikë mos kishte infektuar persona të tjerë. Kolegët e saj thonë se ajo e...

Koronavirusi/ Trump i kërkon ndihmë Koresë Jugore. Ç’po ndodh me ilaçin që publikoi tre ditë më parë?

SHBA i ka kërkuar ndihmë Koresë së Jugut për të luftuar koronavirusin. Presidenti Trump ka kërkuar nga Korea e Jugut pajisje shëndetësore. Në këmbim të tyre, ai ka deklaruar se kompanitë koreane do të aprovohen nga SHBA. Presidenti i Koresë...

Organizuan orgji mes 20 vetave dhe drogë brenda karantinës! Arrestohen 8 persona

Tetë persona janë arrestuar në Katalonja, “Mossos D’Esquadra” të akuzuar për trafik droge, si edhe për organizminin e një orgjie, në një shtëpi të qytetit, gjatë pandemisë së koronavirusit. Policia e ka zbuluar këtë shkelje, pasi njëri nga të ftuarit...
- Advertisement -

Latest News

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet...
- Advertisement -

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin...