Në kulmin e pandemisë, në Europë thuajse ndalën shitjet e makinave për shkak të masave kufizuese dhe bllokimit të prodhimit në fabrika. Numri i makinave të reja të regjistruara në sistem ra me mbi 96 në Itali dhe Spanjë. Prodhuesit...
Kina ka premtuar marrjen e pesë masave për të nxitur bashkëpunimin global në betejën kundër pandemisë së COVID-19, duke përfshirë ndihmën prej dy miliardë dollarësh amerikanë për vendet e prekura më rëndë, sidomos vendet në zhvillim. Këtë e bëri...
Kina ka nisur zbatimin e masave të mëtejshme të bllokimit në qytetet në veri-lindje, pasi infeksionet vazhdojnë të përhapen. Për të parandaluar një shpërthim të dytë të mundshëm, zyrtarët po kryejnë testime masive mbi qytetarët. Shulan, një qytet me 600,000...
Kryeministrja e Belgjikës, Sophie Wilmès, u prit me një protestë të heshtur nga stafi mjekësor në një spital në Bruksel. Mjekët dhe infermierët në spitalin Saint-Pierre kthyen shpinën kur Wilmès mbërriti me makinë. Ata kërkojnë njohjen e përpjekjeve të tyre gjatë...
Një biznesmen nga Brazili ka harruar kamerën e kompjuterit hapur pasi ka përfunduar një video-konferencë me “Zoom”. Ai shkoi të bënte dush, pa e ditur se kolegët e tij po e vështronin të habitur. Konferenca organizohej nga presidenti i Federatës...
Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë një deklartë shumë të rëndësishme për botën. Ai shpreson që shoqëria dhe ekonomia e SHBA do arrijë të bashkëjetojë më lirshëm me koronavirusin edhe ndërsa vijojnë përpjekjet për gjetjen e një vaksine. Qeveria amerikane...
Historia e Belly Mujinga, një punonjëse 47-vjeçare e një stacioni hekurudhor në Angli ka tronditur dhe shkaktuar shumë zemërim në Angli. Belly ishte në punë kur dikush u kollit dhe pështyu atë dhe kolegen e saj. Belly u sëmur dhe...
Në orët e vona të natës duke u gdhirë mëngjesi i 16 majit qeveria italiane ka aprovuar një dekret të ri ligjor me masa urgjente në përballimin e pandemisë Covid-19. Dekreti përcakton një kuadër normativ kombëtar masash që hyjnë në...
Kryeministri italian Giuseppe Conte ka kritikuar planin e propozuar të Bashkimit Evropian për turizmin që mund të lejojë të ashtuquajturat korridore të gjelbërta midis vendeve brenda bllokut, dhe kërcënoi se kjo mund të bëjë që Italia të largohej nga...
Koronavirusi mund të infektojë organet në të gjithë trupin, përfshirë mushkëritë, zemrën, mëlçinë, trurin, veshkat dhe zorrët. Dy raporte të veçanta tregojnë se virusi përveç mushkërvie sulmon dhe organet e tjera të turp. Këto gjetje mund të ndihmojnë në...

Përcjellni GazetaOra.com

410,879FansaPëlqeje
3,337NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË