E mërkurë, 20 Janar, 2021

Botë

Dorëhiqet Richard Grenell nga posti i ambasadorit në Berlin? Zbardhen prapaskenat

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i ngarkuar edhe për dialogun Kosovë-Serbi nuk kishte shumë miq në Berlin me mënyrën e tij jodiplomatike. Tani atë e pret me sa duket një detyrë e re në Uashington. Richard Grenell, ambasadori gjerman...

Corriere della Sera: Pse Shqipëria dhe Greqia shënuan më pak viktima nga Covid-19?

'Corriere della Sera', në një anlaizë të saj jep arsyet se pse në disa prej vendeve më të varfëra në Europë, ku permendet edhe shqiperia pandemia pati një impakt më të lehtë. Shqiperia renditet e dyta ne kontinent per numrin...

VIDEO TRAGJIKE/ Bie avioni me 107 pasagjerë, shpëton vetëm një foshnjë

Është rrëzuar ditën e djeshme një avion me 107 pasagjerë në Pakistan, teksa po afrohej për në aeroportin Karaçi. Ndërkohë që mes tymit ka dalë një punonjës i ndihmës së urgjencës me një foshnjë në krahë. Foshnja u gjend...

Bilance tragjike në Rusi dhe ShBA, më të prekurat nga COVID-19

Rusia vijon të shënojë bilance negative për sa i përket viktimave dhe numrit të të infektuarve nga COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit në vend u regjistruan 127 viktima dhe 8,849 të infektuar më shumë. Numri total it ë vdekurve është...

“Niveli i ujit do arrijë deri 3 metra lartësi, largohuni!” Digat shpërthejnëpas rreshjeve të dendura

Reshjet në shtetin amerikan të Miçiganit kanë shkaktuar një katastrofë natyrore. Kanë shpërthyer dy diga, duke përmbytur qytezat qendrore të vendit. Disa qyteza amerikane në shtetin e Miçiganit kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Mijëra banorë në zonat qendrore të vendit u...

Rrezikohen nga kriza pandemike vendet në zhvillim, 60 mln njerëz në varfëri ekstreme

Pandemia e Covidit ka pasur impakt në ekonominë globale, ndërsa izolimi i vendeve e avancuara kanë dëmtuar veçanërisht shtetet në zhvillim. Banka Botërore parashikon që 60 milionë persona më shumë do të jetojnë sivjet në varfëri ekstreme. Kriza e koronavirusit...

Macron i bie popullariteti, humbet edhe shumicën në parlament

Disa anëtarë të partisë në pushtet të presidentit francez, Emmanuel Macron kanë njoftuar për formim të partisë së re të martën, çka ka ndikuar në humbjen e shumicës së partisë së Macronit në parlament dhe rritjen e presionit për...

E RËNDË/ Dështon vaksina e Oksfordit, infektohen me Covid majmunët

Vaksina që po prodhohet në Universitetin e Oksfordit, kundër Covid nuk do ti ndalojë njerëzit të infektohen nga koronavirusi. Në provat e fundit që u bënë mbi 6 majmuna, vaksina nuk ishte efektive dhe të gjithë u infektuan me koronavirus. Dr...

Nuk ndalen katastrofat natyrore, India lindore rrezikon zhdukjen nga stuhia më e madhe e 20 viteve të fundit

Bregu lindor i Indisë pritet të goditet nga një stuhi shumë e madhe, dhe tashmë ka nisur evakuimi i miliona njerëzve. Stuhia pritet të pushtojë këtë të mërkurë shtetet Bengali Perëndimor dhe Orisa. Mbi 20 ekipe shpëtimi tashmë janë shpërndarë...

COVID-19/ Ulen ndjeshëm shitjet e makinave

Në kulmin e pandemisë, në Europë thuajse ndalën shitjet e makinave për shkak të masave kufizuese dhe bllokimit të prodhimit në fabrika. Numri i makinave të reja të regjistruara në sistem ra me mbi 96 në Itali dhe Spanjë. Prodhuesit...
- Advertisement -

Latest News

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...
- Advertisement -

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...