E martë, 3 Gusht, 2021

Botë

Ky është mjeku që mund të shpëtojë botën nga koronavirusi: “Virusi ka xhiruar në Lombardi që prej nëntorit!”

Një “pneumoni e çuditshme” po qarkullonte në veri të Italisë, shumë kohë më parë, në nëntor, disa javë para se mjekët të ndërgjegjësoheshin për shpërthimin e koronavirusit në Kinë, tha një nga ekspertët kryesorë mjekësorë të vendit europian këtë...

Këta persona kanë nevojë për testim të menjëhershëm, ja cilat janë kategoritë e tyre

Nëse jeni mbi 70 vjeç ose keni një gjendje të rënduar mjekësore apo simptoma të koronavirusit keni nevojë për një test. Nëse jeni në këtë grupmoshë, mjekët do të bëjnë një vlerësim për të përcaktuar nëse ju nevojitet testi...

A mund të infektohet dy herë i njëjti person nga koronavirusi? Del më në fund përgjigjja

Personat të cilët shërohen pasi janë infektuar me koronavirus sipas parashikimeve të paktën për 1 vit bëhen imun nga ky virus. Mjeku Arjet Gega është shprehur nga SHBA lidhur me këtë situatë. "Mund të themi që të paktën për 6 muaj...

Vret veten mjekja 34-vjeçare e prekur me COVID-19, kishte frikë mos infektonte pacientët

Një mjeke 34 vjeçare e cila ishte e infektuar me COVID-19 vrau veten ditën e sotme në Itali. Mësohet se ndërmori këtë akt pasi kishte frikë mos kishte infektuar persona të tjerë. Kolegët e saj thonë se ajo e...

Koronavirusi/ Trump i kërkon ndihmë Koresë Jugore. Ç’po ndodh me ilaçin që publikoi tre ditë më parë?

SHBA i ka kërkuar ndihmë Koresë së Jugut për të luftuar koronavirusin. Presidenti Trump ka kërkuar nga Korea e Jugut pajisje shëndetësore. Në këmbim të tyre, ai ka deklaruar se kompanitë koreane do të aprovohen nga SHBA. Presidenti i Koresë...

Organizuan orgji mes 20 vetave dhe drogë brenda karantinës! Arrestohen 8 persona

Tetë persona janë arrestuar në Katalonja, “Mossos D’Esquadra” të akuzuar për trafik droge, si edhe për organizminin e një orgjie, në një shtëpi të qytetit, gjatë pandemisë së koronavirusit. Policia e ka zbuluar këtë shkelje, pasi njëri nga të ftuarit...

Horror në Spanjë/ Ushtarët zbulojnë azilet e braktisura, stafi u largua duke lënë të moshuarit të vdesin nëpër krevatë

Në Spanjë janë gjetur azile të moshuarish dhe disa të moshuar të vdekur në krevat. Këto azile janë gjetur nga ushtarët në Spanjë, dhe lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Mbrojtjes. Prokuroria spanjolle ka nisur hetimet. Ministria e...

Më në fund prodhohet testi që mund të bëhet në kushte shtëpie, kushton 25 dollarë

Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit po punojnë prej ditësh për avancimin e luftës kundër korronavirusit. Ata kanë zhvilluar një test 30-minutësh për COVID-19, i cili mund të bëhet kudo. Lëndët e para për të kushtojnë rreth 25 dollarë. Testi...

Covid-19, Egjipti ndihmon Italinë, iu dërgon 1.5 milion maska

Egjipti ka dërguar 1.5 milion maska në Itali për të ndihmuar vendin në përballimin e situatës nga koronavirusi. Njoftimin e dha Ministria e Jashtme e Italisë. Italia po përballet me në krizë të rëndë për shkak të Covid0-19 dhe po lufton...

(VIDEO) Amerika bëhet gati për luftë? Boshatisen dyqanet e armëve, armatoset popullsia

Një video e publikuar në Daily Mail tregon se si një dyqan armësh është boshatisur. Qytetarët kanë blerë armët, duke i siguruar ato në shtëpitë e tyre. Duket sikur qytetarët amerikanë po bëhen gati për një luftë, e cila...
- Advertisement -

Latest News

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...
- Advertisement -

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...