E martë, 19 Janar, 2021

Botë

Lufta globale kundër pandemisë, Kina premton dy miliardë dollarë për botën

Kina ka premtuar marrjen e pesë masave për të nxitur bashkëpunimin global në betejën kundër pandemisë së COVID-19, duke përfshirë ndihmën prej dy miliardë dollarësh amerikanë për vendet e prekura më rëndë, sidomos vendet në zhvillim. Këtë e bëri...

Kina rikthehet në karantinë/ Rriten infeksionet, izolohen 100 milionë banorë

Kina ka nisur zbatimin e masave të mëtejshme të bllokimit në qytetet në veri-lindje, pasi infeksionet vazhdojnë të përhapen. Për të parandaluar një shpërthim të dytë të mundshëm, zyrtarët po kryejnë testime masive mbi qytetarët. Shulan, një qytet me 600,000...

Protestojnë punonjësit shëndetësorë në Belgjikë, i kthejnë shpinën kryeministres

Kryeministrja e Belgjikës, Sophie Wilmès, u prit me një protestë të heshtur nga stafi mjekësor në një spital në Bruksel. Mjekët dhe infermierët në spitalin Saint-Pierre kthyen shpinën kur Wilmès mbërriti me makinë. Ata kërkojnë njohjen e përpjekjeve të tyre gjatë...

Biznesmeni i njohur harron kamerën hapur, zhvishet dhe futet në dush para kolegëve dhe presidentit

Një biznesmen nga Brazili ka harruar kamerën e kompjuterit hapur pasi ka përfunduar një video-konferencë me “Zoom”. Ai shkoi të bënte dush, pa e ditur se kolegët e tij po e vështronin të habitur. Konferenca organizohej nga presidenti i Federatës...

Trump jep lajmin e mirë për botën: Me ose pa vaksinë do t’i rikthehemi normalitetit

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë një deklartë shumë të rëndësishme për botën. Ai shpreson që shoqëria dhe ekonomia e SHBA do arrijë të bashkëjetojë më lirshëm me koronavirusin edhe ndërsa vijojnë përpjekjet për gjetjen e një vaksine. Qeveria amerikane...

Tronditëse/ Vdes punonjësja e hekurudhës, e pështyu një person i infektuar nga koronavirusi

Historia e Belly Mujinga, një punonjëse 47-vjeçare e një stacioni hekurudhor në Angli ka tronditur dhe shkaktuar shumë zemërim në Angli. Belly ishte në punë kur dikush u kollit dhe pështyu atë dhe kolegen e saj. Belly u sëmur dhe...

LAJM I MIRË/ Italia hap kufijtë me 3 qershor

Në orët e vona të natës duke u gdhirë mëngjesi i 16 majit qeveria italiane ka aprovuar një dekret të ri ligjor me masa urgjente në përballimin e pandemisë Covid-19. Dekreti përcakton një kuadër normativ kombëtar masash që hyjnë në...

Conte kërcënon BE: Nëse nuk hapni kufijtë për turizmin, Italia largohet nga unioni

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka kritikuar planin e propozuar të Bashkimit Evropian për turizmin që mund të lejojë të ashtuquajturat korridore të gjelbërta midis vendeve brenda bllokut, dhe kërcënoi se kjo mund të bëjë që Italia të largohej nga...

Koronavirusi infekton veshkat, zorrët dhe organet e tjera. Publikohet raporti misterioz

Koronavirusi mund të infektojë organet në të gjithë trupin, përfshirë mushkëritë, zemrën, mëlçinë, trurin, veshkat dhe zorrët. Dy raporte të veçanta tregojnë se virusi përveç mushkërvie sulmon dhe organet e tjera të turp. Këto gjetje mund të ndihmojnë në...

Nuk respektuan masat për Covid-19, Policia shemb dy hotele

Autoritetet në Nigeri kanë shembur dy hotele pasi nuk kishin respektuar rregullat e masave kufizuese, të cilat synojnë të parandalojnë përhapjen e koronavirusit. Zyrtari Nyesom Wike, i cili mbikëqyri shkatërrimin e Hotel Edemete dhe Prodest Home, tha se qeveria ka...
- Advertisement -

Latest News

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...
- Advertisement -

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...