E premte, 18 Shtator, 2020

Kosovë

Vjosa Osmani reagon për lajmin e rremë të njohjes së Kosovës nga Xhamajka: Po presim vlerësimin e Ministrisë së Jashtme

Kryetarja e Parlamentit të Kosovës, Vjosa Osmani ka sqaruar lajmin e rremë që qarkulloi ditën e djeshme në lidhje me njohjen e Kosovës nga Xhamajka. Osmani tha që Xhamajka edhe mund ta ketë njohur Kosovën, por mund të ketë ndërhyrë...

Një tjetër shtet njeh Kosovën, Hashim Thaçi jep lajmin e mirë

Një tjetër shtet ka njohur Republikën e kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i Kososvës, Hashim Thaçi në një portim në Twitter. “Xhamajka ka njohur Republikën e Kosovës si shtet sovran dhe të pavarur”, shkruan Thaçi në...

Glauk Konjufca e nis me “dorë të hekurt”, shkarkon nga detyra 14 konsuj të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës, Glauk Konjufca e ka nisur ashpër detyrën duke ka shkarkuar 14 konsuj  të Kosovës nëpër botë. Ka qenë vetë ministri që e ka bërë të ditur lajmin në një postim në Facebook....

Ushtronte dhunë në familje dhe mbante armë pa leje, arrestohet gruaja në Prishtinë

Një grua e cila dyshohet për dhunë në familje dhe armëmbajtje pa leje është arrestuar nga Policia e Prishtinës. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në lagjen Hajvali të Prishtinës, ku patrulla policor ka ndërhyrë në...

Detaje tronditëse nga tragjedia në Gjilan/ Dëshmitarët thonë se familjarët nuk i vrau Valdetja, vrasjet i kreu i vëllai

Detaje të tjera tronditëse janë zbuluar nga makabra në Gjilan, ku dyshohet se ish-policja Valdete Bllaca vrau katër familjarët e saj dhe më pas veten. Por dëshmitarët deh fqinjët e saj kanë dhënë një version tjetër të ngjarjes. Sipas tyre,...

Mesazhi i Albin Kurtit për pavarësinë e Kosovës: Të bëhemi bashkë dhe të punojmë për ditë më të mira

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar pavarësinë e vendit nëpërmjet një vediomesazhi. Ai ka bërë thirrje për bashkim, në mënyrë që ditë më të mira të vijë për popullin kosovar: ”Të dashur qytetarë, urime...

Kosova 12 vite shtet, ja kujt i kushtohet monumenti i “NEW BORN” këtë vit

Kosova feston 12 vite si shtet i pavarur dhe siç ndodh çdo vit, dizajni i “ NEW BORN”, ka ndryshuar edhe këtë herë. Në 12 vjetorin e pavarësisë, Kosova i jep monumentit të pavarësisë një dizajn...

Prishet koalicioni LVV-LDK/ PDK-ja futet në mes në kuvendin komunal

Partia Demokratike e Kosovës ka amrrë kryesinë e Kuvendit Komunal të Prizrenit. Pa çaste më vonë, kryetari Mytaher Haskuka njoftoi për prishjen e koalicionit me LDK-në. Sulltan Badalli i PDK-së, , është zgjedhur për kryesues të Kuvendit...

SHBA anulon të gjitha projektet e rëndësishme në Kosovë deri sa të hiqet taksa me Serbinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shprehur hapur qëndrimin për heqjen e taksës që Kosova ka vendosur ndaj mallrave serbe. Në këtë mënyrë SHBA-të kanë marrë vendim që t’i anulojnë të gjitha projektet e rëndësishme të investimeve...

I dërguari i Shtëpisë së Bardhë del kundër Kurtit: Taksa ndaj Serbisë të hiqet plotësisht

Ambasadori Richard Grenell, i deleguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, ka dalë kundër masave të reciprocitetit, që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar për heqjen e taksës 100% ndaj mallrave serbe. Ka nqenë zëdhënësi i...
- Advertisement -

Latest News

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...
- Advertisement -

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...