E martë, 27 Tetor, 2020

Kosovë

Albin Kurti: Me 27 qershor, takim njëditor ku servohen marrëveshjet

Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Albin Kurti, përmes fanpage-it të tij në Facebook ka shkruar si mëposhtë: Rifillimi i dialogut po i përshtatet kërkesave të Serbisë, si në kohë ashtu edhe në përmbajtje. Data 27 qershor e takimit është aty sepse...

Marko Gjuriq falenderon Qeverinë Hoti: Kosovën e quan “Provincë serbe”: “Lista Serbe do të vazhdojë të japë kontribut me punën e saj në qeverinë...

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë dhe Metohi i Serbisë, Marko Gjuriq, e ka vlerësuar si të drejtë vendimin e sotëm të qeverisë së Kosovës për heqjen e ndalesës së tregtisë, duke thënë se ky vendim është dashur...

Donald Trump zëvendëson Richard Grenell-in

Donald Trump do ta zëvendësoj Richard Grenell. Këtë e ka bërë të ditur reporterja e The Hill, Olivia Beavers me një cicërimë në Twitter. Ajo ka bërë të ditur se zëvendësues i Richard Grenellit apo shef i ri i Inteligjencës...

Johns Hopkins Institute: Kosova ka menagjuar shkëlqyeshëm periudhën e pandemisë

Sipas Institutit që merret edhe me monitorimin e pandemisë COVID-19, Johns Hopkins Institute, Baltimore/USA, Kosova është e katërta në Evropë për nga numri më i vogël i vdekjeve nga koronavirusi. Ky është rezultat i menaxhimit të mirë institucional dhe disiplinës...

NISMA shporr mërgatën nga Kosova

Kandidati për deputet nga Nisma Socialdemokrate Haxhi Hoti, me një postim të tij në Facebook, shporr mërgatën nga Kosova. Deri më tash Nisma nuk është distancuar zyrtarisht nga deklarata e zyrtarit të saj. Lexoni se çka ka mundur të...

Sot janë bërë 50 ditë nga rasti i parë i virusit Corona në Kosovë

Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, në faqen e tij në Facebook ka shkruar si mëposhtë: "Duke ju falenderuar Ministrisë së Shëndetësisë, Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, forcave policore, dhe të gjithë mjekëve, infermierëve, dhe vullnetarëve, gjendja epidemiologjike në...

Kryeministri në detyrë Kurti i dërgon kërkesë për opinion Komisionit të Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit për propozimin e mandatarit

Dje, me datën 1 Maj 2020, Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka dërguar kërkesë për opinion në Komisionin e Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit të Kosovës në shpërndarjen e Kuvendit dhe në kompetencat...

Deputeti zviceran i reagon ashpër Thaçit, e quan autoritar dhe të rrezikshëm!

Deputeti i Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Cedric Wermuth, përmes një postimi në Twitter, ka kritikuar deklaratën e fundit të presidentit Hashim Thaçi që e quajti Lëvizjen Vetëvendosje organizatë kriminale. Duke mohuar se e ka sjellë në Kosovë deputetin Behgjet Pacolli,...

A e kontrabandoi Presidenti Thaçi në gepek të automjetit zyrtar Deputetin Pacolli?

Lidhur me këtë qështje, përmes profilit të tij në Facebook është prononcuar Ushtruesi i Detyrës së Ministrit të Brendshëm në Qeverinë e Republikës së Kosovës Xhelal Sveçla. Lexoni mëposhtë reagimin e plotë: "Të nderuar qytetarë Pas shumë shqetësimeve dhe pyetjeve që...

Albin Kurti: I kam shkruar Edi Ramës që në mars për koronavirusin, nuk më ktheu përgjigje asnjëherë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në një lidhje live për emisionin Ilva Noë se Edi Rama nuk i është përgjigjur për koronavirusin. Kurti thotë se i ka kërkuar një takim dy-palësh, nga Shqipëria Rama, Meta, Ruçi dhe nga...
- Advertisement -

Latest News

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...
- Advertisement -

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt SHBA-ve dhe Kanadasë. Grupi kriminal u...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj shkelësve, ku shumica janë nën...

Petro Koçi sulmon Metën: Kopje e keqe e Saliut, nuk i duhet Kushtetutës dhe Republikës!

Nga qyteti i Fierit aty ku dhe kryeson Partinë Socialiste për këtë qark, zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koci ka sulmuar Presidentin Iliri Meta, duke...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend në shumë shtete të botës,...