E premte, 3 Dhjetor, 2021

Maqedoni

Tragjedi në Kumanovë/ Shpërthen bombola e gazit, 3 persona humbasin jetën

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë së Veriut mëngjesin e sotëm.Në një banesë në fshatin Romanocë ka shpëthyer një bombël gazi dhe si pasojë 3 persona kanë humbur jetën ndërsa janë plagosur 6 të tjerë. Tre personat e familjes kanë...

Tronditëse/ E mitura përdhunohet për një vit rresht, nëna bën denoncimin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kumanovë ku një fëmijë I mitur është përdhunuar për një vit rresht në fshatin Likovë. Kështu ka informuar Ministria e Punëve të Brendshme. Ka qenë nëna e fëmijës ajo  ajo që e ka denoncuar dje rastin në fjalë. “Në...

“Femrat duhet të kenë vetëm një partner, meshkujt më shumë se një”/ Kjo shkruhet në librin e sociologjisë që po trondit rrjetin (Video)

Librat shkollorë në Maqedoninë e Veriut kanë një përmbajtje skandaloze dhe aspak të kontrolluar. Në librat e sociologjisë të vitit të dytë përcaktohet roli i femrës vetëm si nënë dhe si seks i dobët që duhet të kujdeset për fëmijët dhe të ketë...

Ndodh çudia me shqiptarët, nusja ikën nga dasma me dajën e burrit, babai i dhëndrit habit me kërkesën

Një ngjarje e çuditshme ka ndodhur në Maqedoni  ku dasma ka përfunduar në një dështim të vërtetë.Në një fshat të rajonit të Gostivarit, vajza është larguar pikërisht para se të bëhet nuse. Ngjarja ka ndodhur këtë verë, por edhe më shokues është...

Kontrolli në kamion/ Policia e Maqedonisë gjen 36 emigrantë të paligjshëm

36 migrantë janë gjetur në një kamion në Maqedoninë e Veriut. Mendohet se ata kanë hyrë në këtë vend ilegalisht nga Greqia. Shoferi i kamionit u arrestua ndërsa Policia tha të mërkurën se oficerët e kanë ndaluar kamionin pranë qytetit të Strumicës. Sipas policisë,...

Maqedonia e Veriut përgatitet për zgjedhje të parakohshme, ja cili do të jetë kryeministër teknik

Maqedonia e Veriut do të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 12 prill të vitit të ardhshëm. Gjatë kësaj periudhe pritet që detyrën e kryeministrit ta mbajë Ministri aktual i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski që nga data 3 janar, kur kreu i...

Njerëzit që marshuan sot për prostitucionin

Sot është dita ndërkombëtare për ti dhënë fund dhunës kundër punonjësve të seksit. Kjo ditë u celebrua me një marshim në rrugët e Maqedonisë Veriut në rrugët e Shkupit. Punonjësit e seksit, miqtë e tyre dhe aktivistë të drejtave...

Ende shpresë për negociatat? Sasoli zbarkon në Tiranë

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duket se e kanë ende një dritë të vogël jeshile për riaktivizimin e negociatave me Bashkimin Evropian. Kreu i ri i Parlamentit Evropian, David Sasoli, pritet të zbarkojë në Tiranë dhe në Shkup në një vizitë zyrtare, ku fokus...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...
- Advertisement -spot_img