E martë, 22 Qershor, 2021

Info

Ta duash psikologjinë

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Të kesh preferenca mbi fusha të caktuara në të cilat dëshiron të studiosh është gjysma e punës. Preferencat e mia për degën e studimit ishin të qarta që në moshën 12 vjeçare. Isha shumë...

Mësimdhënia është art apo shkencë?

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Kjo është një pyetje subjektive. Shumë specialist të fushave të ndryshme kanë dhënë mendimet e tyre nëse mësimdhënia është art, shkencë apo të dyja bashkë. Disa specialistë shprehen se mësues nuk bëhesh, por lind...

A është lodhur Manastirliu dhe a do jetë ministre edhe në qeverinë Rama 3? Vjen përgjigja epike

Ogerta Manastirliu është ministrja e Shëndetësisë më jetëgjatë në këtë detyrë pas vitit 1990 në Shqipëri. Ajo është emëruar nga kryeministri Edi Rama dhe dekretuar nga presidenti Ilir Meta më 19 mars 2017 dhe ende vijon të jetë në...

14 muaj në krye të luftës së pandemisë por ministrja Manastirliu as nuk është prekur nga Covid 19 e as nuk është vaksinuar

Ministrja e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu është njeriu që nga 8 marsi i vitit të kaluar jo vetëm ka qenë në krye të menaxhimit të situatës por edhe personi më i ekspozuar nga virusi Covid 19....

Rinia është një nga asetet më të mëdha që ka qyteti i Tiranës

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Agjencia e Rinisë është një institucion, i cili ka si misionin e tij kryesor zbatimin e politikave lokale në Bashkinë Tiranë dhe krijimin e programeve apo projekteve rinore që përfshijnë grupmoshat 15-30 vjeç.  Qëllimi...

Urimi i kryebashkiakut të Tiranës Veliaj për ditën e Fitër Bajramit

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj me anë të një postimi në Facebook, i shoqëruar me foton e besimtarëve myslimanë teksa falnin Bajramin në sheshin ‘Skënderbej’, ka shprehur urimet e tij për këtë ditë. Në postimin e tij Veliaj...

Qytetari tenton te djegi veten teksa falej Bajrami

Një person ka tentuar të vetë flijohet ditën e sotme në sheshin ‘Skënderbej’, teksa po falej Bajrami nga besimtarët myslimanë. Ai është lyer me lëndë djegësë benzinë, por është neutralizuar nga besimtarët deri në ndërhyrjen e policisë më pas.   Për...

‘Perla e Tomorrit’

Rrëfimi i gazetarit Marjon Gorica për udhëtimin në Malin e Tomorrit Ndoshta pak e pazakontë, sepse jemi mësuar që mali i Tomorrit është i frekuentuar vetëm përgjatë pelegrinazhit të gushtit, atëherë kur me mijëra persona udhëtojnë drejt vendit të shenjtë,...

10 paqartësi të mëdha që duhet t’i sqarojnë akademikët me rishkrimin e “Historisë së shqiptarëve”

Lajmi që Akademia e Shkencave do shkruajë “Historinë e Shqiptarëve” është nga më të mirët e ditëve të fundit të ngarkuara me debate pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Një vepër me rreth 2 mijë faqe, të ndarë në...

Komanda e votës për Bashën: Nuk mund të bëhesh kryeministër se të erdhi radha

Gazeta Ora/ Ekskluzive nga Roland Qafoku Ka një lexim më specifik vota popullore e 25 prillit përposfitores së Partisë Socialiste. Ajo ishte më shumë si një komandëpër kryetarin e Partisë Demokraktike Lulzim Basha. Nëse lexonsi rezultat final kjo votë konkludon...
- Advertisement -

Latest News

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...
- Advertisement -

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Bujar Nishani: Nëse doni, betohem edhe në kuran, nuk kam biseduar me Berishën për Bashën

Kërkesa e “Grupit për PD” për largimin e Lulzim Bashës ngadrejtimi Partisë Demokratike është shoqëruar edhe me pyetjen se cili është pozicioni i Sali...