E martë, 2 Mars, 2021

Info

Punimi artizanal i bizhuterive

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’   Prej 10 vitesh familja ime ka vendosur që jetesën ta ndërtoj sërish në Shqipëri. Gjatë kësaj kohe, paralelisht me angazhimet akademike kërkoja dhe mënyra alternative për të shpenzuar kohën, ku me rastin e pandemisë...

199 apartamente e para/ Kombinati, një nga lagjet e veçanta të Tiranës në rindërtim

Nga Marjon Gorica Tërmeti që tronditi të gjithë vendin, padiskutim që la pas dëme të konsiderueshme, por që sic duket gjithcka po shkon drejt ringritjes. Kemi parë me qindra kantiere ndërtimi, me dhjetra projekte, miliarda fonde investime, gjithcka për të...

30 vite ‘sfidë’ për kanalizimin, kolektorët dhe ndriçimin. Zgjidhet situata në rrugën ‘Dervish Shaqja’, Kombinat

•Marjon Gorica Ashtu si çdo lagje tjetër e Tiranës dhe Kombinati po pëson dita ditës ndryshime pozitive në lidhje me infrastrukturën. Përgjatë 30 viteve banorëve të kësaj zone ju është dashur të përballen me shumë sfida, ku një ndër to...

Përse nuk ngopen derrat?!

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ -Lëre more Puerin në punën e vet, lëre se është derri mbretëror, të vranë po e morën vesh që se thërriste në emër. -E përse do më vrasin, në fund të fundit ai derr është...

Njihuni me studentin e vetëm në Tiranë me spektrin Autik

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Argen Bajrami Student me Spektrin Autik në Fakultetin e Arteve, viti i parë. Argeni është djali, i cili mes mijëra sfidash në jetë për të qenë si gjjthë të tjerët, ka mundur ti mësojë shoqërisë...

Bujqësia, një pasion për brezin e ri

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ I apasionuar pas bujqësisë, shtysë e trashëguar nga familja, e shkolla që përfundova më bën që të jem më tepër kërkues për të zhvilluar një biznes në fushën e bujqësisë. Gjë të cilën e kam...

Tingujt e heshtjes!

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Nga fundi i humnerës ,të ligë si demonë, Shkatërrojnë pa mëshirë,të padukshëm,të heshtur. E pashpresë mbetet gjithmonë, E keqja që gërryen, përjetësisht e etur. Zërat, të gërthiturat më nuk dëgjohen, Ofshama të dhimbjes jetën kanë kapluar, Zinxhirët ogurzi gjithnjë më...

Vetëvrasja prej Covid19, fakti ku faji nuk është i spitaleve!

Nga Marjon Gorica Indicia për këtë shkrim ka ardhur pas kontaktit që pata me persona të cilët kanë qënë të fundit me viktimën B.H nga qyteti i Lushnjes. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme, ku siç e raportojnë disa media një...

Roboti SPAC, dezinfektues anticovid

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'. Që në vegjëli, më ka tërhequr jashtëzakonisht shumë bota e informatikës dhe e teknologjisë. Ndërkohë që bashkëmoshatarët e mi thjeshtë argëtoheshin duke shijuar kënaqësinë e përdorimit të një lodre robotike si: makina me tekekomandë, ekskavatorë...

Këto zgjedhje, jo vetëm kërkohet, por duhet të jenë krejt ndryshe, nga ato deri më sot!

Nga Fejzo Subashi Këto zgjedhje kërkojnë tjetër dimension, qasje, sjellje, prurje, ofertë, risi, rezultat, jo të ngjashme me të mëparshmet,  por krejt ndryshe nga ato. Këto zgjedhje duhet të jenë një revolucion i gjithanshëm në dimensionin sjelljen, qasjen dhe  jetën...
- Advertisement -

Latest News

Lamtumirë mjeshtër! Nuk besoj se si Agim Krajka kishte një të dytë në muzikën shqiptare.

NGA ROLAND QAFOKU Jo vetëm se kompozoi “Këngët e Rinisë”. Jo vetëm pse kompozoi “Kafe Flora burra plot”. Jo pse...
- Advertisement -

‘Tirana Youth Voice’/ Nënkryetarja Ruseti: Sukseset dhe përpjekjet e të rinjve

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Më kujtohet dita ime e parë si studente e porsa ardhur në kryeqytetin e zhurmshëm e të madh për...

Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Sondazhi i IPSOS: PS kryeson me 44%, PD merr 24% të votave, LSI “tretet” në vetëm 2%

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”. Pyetjes...

Shoqëria civile tryezë diskutimi për rindërtimin

Vëzhgimi i GADC: Rindërtimi, 40% e të anketuarëve shprehen se ka pasur vonesa gjatë procesit 95.8% e familjeve në njësitë administrative Sukth dhe Katund i...

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço...