E hënë, 8 Mars, 2021

Info

Naço: Pabesia që më bënë në LSI. Ja arsyet e largimit

Nasip Naço tregon për herë të parë arsyet e largimit të tij ngaLSI. I ftuar nga gazetari Roland Qafoku në emisonin “Dekalog”në RTSH 24, Naço sqaroi për opinionin publik problemet dhepërplasjet me lidershipin e LSI-së për të cilin ai shprehet...

Letër e hapur për Znj. Evis Kushi, Ministre e Arsimit…

Nga Fejzo Subashi Një thirrje për ministrinë dhe ministren e Arsimit, që për fat të mirë vjen jo vetëm nga politika, por dhe nga armata e auditorëve dhe stafet akademike. Krizat dhe situatat, jo të mira ekonomike nuk janë të përhershme,...

“Aplikacioni GjejZá”

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Unë quhem Jonada Shukarasi dhe jam nxënëse e vitit të tretë në gjimnazin “Partizani”. Në kohën time të lirë më pëlqen të shkruaj, të lexoj dhe të mësoj gjuhë të huaja. Jam e apasionuar...

Të jesh mjeke

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ “E kam kuptuar se do të bëhesha mjek që kur isha fëmijë dhe shihja një pemë qershie në oborrin e shtëpisë. E vetmja dëshirë që kisha ishte ta shëroja, sepse kokrrat e qershisë më...

Gabimisht, mos më harro mua…

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Ti ike udhës së pafundme dhe, teksa flladi i lagësht i dimrit i përkundte lehtë lisat shtatgjatë, unë të vështroja e përhumbur. Ecje ngadalë e shtruar, si një shtojzovalle nëpër lëndinat plot blerim, me...

Exanimum Griseo

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Vështroj, thellë vështroj muzgun që rrethon këtë sallë të panjohur. Tentoj, tentoj të kuptoj nëse ngjyrat ende, kanë mbetur në këtë letër të zhubrosur.   Sa dhimbje, teksa hije të zbehtasi një shishe vere nën dritën e hënës së plotë thyhen, shkatërrohen, rrëzohen,...

Punimi artizanal i bizhuterive

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’   Prej 10 vitesh familja ime ka vendosur që jetesën ta ndërtoj sërish në Shqipëri. Gjatë kësaj kohe, paralelisht me angazhimet akademike kërkoja dhe mënyra alternative për të shpenzuar kohën, ku me rastin e pandemisë...

199 apartamente e para/ Kombinati, një nga lagjet e veçanta të Tiranës në rindërtim

Nga Marjon Gorica Tërmeti që tronditi të gjithë vendin, padiskutim që la pas dëme të konsiderueshme, por që sic duket gjithcka po shkon drejt ringritjes. Kemi parë me qindra kantiere ndërtimi, me dhjetra projekte, miliarda fonde investime, gjithcka për të...

30 vite ‘sfidë’ për kanalizimin, kolektorët dhe ndriçimin. Zgjidhet situata në rrugën ‘Dervish Shaqja’, Kombinat

•Marjon Gorica Ashtu si çdo lagje tjetër e Tiranës dhe Kombinati po pëson dita ditës ndryshime pozitive në lidhje me infrastrukturën. Përgjatë 30 viteve banorëve të kësaj zone ju është dashur të përballen me shumë sfida, ku një ndër to...

Përse nuk ngopen derrat?!

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ -Lëre more Puerin në punën e vet, lëre se është derri mbretëror, të vranë po e morën vesh që se thërriste në emër. -E përse do më vrasin, në fund të fundit ai derr është...
- Advertisement -

Latest News

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...
- Advertisement -

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...