E hënë, 8 Mars, 2021

Info

Njihuni me studentin e vetëm në Tiranë me spektrin Autik

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Argen Bajrami Student me Spektrin Autik në Fakultetin e Arteve, viti i parë. Argeni është djali, i cili mes mijëra sfidash në jetë për të qenë si gjjthë të tjerët, ka mundur ti mësojë shoqërisë...

Bujqësia, një pasion për brezin e ri

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ I apasionuar pas bujqësisë, shtysë e trashëguar nga familja, e shkolla që përfundova më bën që të jem më tepër kërkues për të zhvilluar një biznes në fushën e bujqësisë. Gjë të cilën e kam...

Tingujt e heshtjes!

Botuar në revistën ‘Tirana Youth Voice’ Nga fundi i humnerës ,të ligë si demonë, Shkatërrojnë pa mëshirë,të padukshëm,të heshtur. E pashpresë mbetet gjithmonë, E keqja që gërryen, përjetësisht e etur. Zërat, të gërthiturat më nuk dëgjohen, Ofshama të dhimbjes jetën kanë kapluar, Zinxhirët ogurzi gjithnjë më...

Vetëvrasja prej Covid19, fakti ku faji nuk është i spitaleve!

Nga Marjon Gorica Indicia për këtë shkrim ka ardhur pas kontaktit që pata me persona të cilët kanë qënë të fundit me viktimën B.H nga qyteti i Lushnjes. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme, ku siç e raportojnë disa media një...

Roboti SPAC, dezinfektues anticovid

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'. Që në vegjëli, më ka tërhequr jashtëzakonisht shumë bota e informatikës dhe e teknologjisë. Ndërkohë që bashkëmoshatarët e mi thjeshtë argëtoheshin duke shijuar kënaqësinë e përdorimit të një lodre robotike si: makina me tekekomandë, ekskavatorë...

Këto zgjedhje, jo vetëm kërkohet, por duhet të jenë krejt ndryshe, nga ato deri më sot!

Nga Fejzo Subashi Këto zgjedhje kërkojnë tjetër dimension, qasje, sjellje, prurje, ofertë, risi, rezultat, jo të ngjashme me të mëparshmet,  por krejt ndryshe nga ato. Këto zgjedhje duhet të jenë një revolucion i gjithanshëm në dimensionin sjelljen, qasjen dhe  jetën...

Qarku i Beratit përballë ndryshimeve historike, favorit për zhvillim të mëtejshëm

Nga Marjon Gorica Koha tregoi që Berati nuk kishte nevojë për politikanë turistë, por për njerëz të cilët të jenë çdo ditë në të, për të punuar me përkushtim dhe dinjitet! Është dashur dëshira, koha dhe projektimi, për ta orientuar qarkun...

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i morën jetën miliona njerëzve të pafajshëm... Genocidi më i rëndë në historinë e njerëzimit ishte vrasja e gjashtë milionë hebrenjëve nga...

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i cili jetën e tij e ka ndërtuar midis Greqisë dhe Shqipërisë, me anë të një postimi në ‘Facebook’ ka bërë...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura shiu. Kushte klimaterike këto të cilat krijojnë dhe vështirësi të shumta për familjet në nevojë, por të cilat nuk...
- Advertisement -

Latest News

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...
- Advertisement -

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...