E martë, 27 Tetor, 2020

Shqipëri

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën e studentit si një sfidë të cilët universitetet duhet të kalonin të parat duke pajisur cdo studentë me një kartë...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin e tij në shoqëri, duke ju gjendur gjithnjë pranë komunitetit dhe rrethit në të cilin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të kalibrit të Ismail Kadaresë. Por Shqipëria është një komb po aq i vogël për të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten e 9 tetorit të bëjë që shqiptarët ta ndiqnin, sikur të ishte fjalimi përmbyllës i...

A keni vajza, gra e motra? E tillë është dhe Elisa!

Nga Marjon Gorica Nuk e shihja të arsyeshme të shkruaja një shkrim të tillë përsa kohë një person pjesë e politikës, mund të përballet me shumë ‘fenomene’,  dukuri këto të cilat në politikat demokratike duhet të kenë dhe një ‘kusht’...

Irfan Hysenbelliu, si vlerë e shtuar jo vetëm e botës së biznesit, por edhe e  Deshnicës, Këlcyrës dhe gjithë Përmetit

Nga FEJZO SUBASHI Nuk besoj, se ka njeri që të mos ketë dëgjuar për një nga biznesmenët më të suksesshëm të  botës së biznesit në Shqipëri për Z. Irfan Hysenbelliu. Fusha e veprimtarisë së biznesit të  tij është e shtrirë...

“Biznesmenë apo trafikantë???”

- Nga Anisa Bahiti Në fillimin e viteve ‘90 një çoban nga një fshat afër Fierit u kthye në tregtar të vogël nafte, falë kontrabandës së naftës me ish-Jugosllavinë, në pak kohë, ai u bë shumë i pasur dhe...

Konviktet sfidë për pastërtinë/ Drejtoresha e RSU2 Zhanina Dapi: Higjenizim çdo ditë, respektojmë protokollin e masave anti Covid

Konviktet janë hapur tanimë për studentët që nuk kanë shlyer detyrimet akademike të vitit të shkuar pra që janë në sezon provimesh, ndërsa stafi e rezidencës studentore po përgatitet edhe për vitin e ri akademik për respektimin e masave...

Konviktet, sfidë për higjenën dhe pastërtinë, RSU2 gati për të pritur studentët

Sipas dhe njoftimit zyrtarë nga ana e Ministrisë së Arsimit, viti i ri akademik pritet të nis më 2 nëntor. Më mijëra studentë pritet që t’i rikthehen auditoreve, ndërkohë po ashtu edhe konvikteve. Në një prononcim të dhënë për Top...

Konviktet gati për të pritur studentët, drejtoresha e RSU2 Zhanina Dapi: Siguri për studentët duke respektuar masat anti Covid pa ndikuar tek xhepat e...

Universitet pritet të hapin dyertë për të pritur studentë nga 2 nëntori, ndërkohë që dhe konviktet janë duke u përgatitur me qëllim përmbushjen me rigorozitet të masave dhe protokollit anti Covid. Në lidhje me ndryshimet që kanë pësuar rezidencat studentore...
- Advertisement -

Latest News

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...
- Advertisement -

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt SHBA-ve dhe Kanadasë. Grupi kriminal u...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj shkelësve, ku shumica janë nën...

Petro Koçi sulmon Metën: Kopje e keqe e Saliut, nuk i duhet Kushtetutës dhe Republikës!

Nga qyteti i Fierit aty ku dhe kryeson Partinë Socialiste për këtë qark, zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koci ka sulmuar Presidentin Iliri Meta, duke...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend në shumë shtete të botës,...