E enjte, 28 Janar, 2021

Shqipëri

Mbyllja e konvikteve/ Asnjë regjistrim nuk anulohet, pagesat janë të mbartura

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka kërkuar mbylljen e auditoreve, po ashtu dhe të konvikteve për një muaj deri sa të dalin në një vendim të dytë. Për këtë gjë kanë reaguar menjëherë dhe drejtoritë e konvikteve, konkretisht RSU1 dhe RSU2,...

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka që lidhet me infrastrukturën në qytet. Nëpër jelekët e punëtorëve të qytetit sheh të stampuara logot ‘DPN1,DPN2 apo DPN3’, pra...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar me forcë dita ditës pas dy goditjeve të mëdha, që askush tjetër nuk mund t’i përballonte. Fjala e plotë e Ramës: Janë...

Drejtoresha e DPPGJ në terren me punëtorët e qytetit:  Po i dhurojmë ngjyra Tiranës

Nga Marjon Gorica Qyteti si gjithnjë kurohet me kujdes në shumë aspekte të ndryshme, kjo në varësi dhe të drejtorive specifike në varësi të Bashkisë Tiranë. Një ndër to, është dhe Drejtoria e Përgjithshme e Pastrimit dhe Gjelbërimit . Në një...

Serologjiku dhe testi RT-PCR, ku po gabojnë shqiptarët? Zgjedhin më të lirën…

Marjon Gorica-Ky është një shkrim i referuar nga specialistë të fushës. Në një kohë kur është rritur numri i testimeve në lidhje me pandeminë Covid19, shumica e qytetarëve zgjedhin rrugë ‘alternative’ sipas tyre për të zbuluar nëse janë të prekur...

Konsulli i Izraelit Xhillari: Lufta kundër urrejtes dhe diskriminimit është një mision i përbashkët!

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri Rodolf Xhillari ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me Forumin Ballkanik Kundër Anti-Semitizmit , ku ka pjesëmarrës të lartë të shtetit shqiptar, drejtues të Parlamentit Europian, përfaqësues...

Nisja e vitit të ri akademik, FGJH mbyll mësimin në auditore

Më datë 2 nëntor pritet të nis viti i ri akademik. Një vit ndryshe nga ato të mëparshmet pasi studentët duhet të përballen me masa të rrepta kundër Covid19. Por vetëm pak ditë para, universitetet kanë shpallur njoftimet e tyre...

A do të mbyllen shkollat? Ja çfarë thotë  M.SH

Është përfolur shumë për mbylljen e shkollave, si shkak i pandemisë Covid19. Kjo referuar dhe numrit të shumtë të rasteve ditët e fundit. Por a do të ketë një mbyllje të shkollave? Nga një lajm i publikuar në portalin Tiranapost, thuhet...

Luftë doni, luftë do të ketë! Paralajmërimi i Astrit Patozit për Bashën

Astrit Patozi, kryetari i Bindjes Demokratike, me anë të një statusi në rrjetet sociale është shprehur se Lulzim Basha ka nisur fuqishëm betejën për të rrëzuar vetë atë, Topallin dhe Murrizin. Në lidhje me këtë gjë, Patozi i referohet publikimit...

‘Të fortët’ e mos përdorimit të maskave!

Nga Marjon Gorica Një gjuhë e madhe urrejtje qarkullon nëpër rrjetet sociale, si të jetë kjo një ngjarje në dëm të Shqipërisë dhe shqiptarëve.Po e tillë është! E tillë është gjuha  që po përdor një pakicë e shoqërisë sonë, e cila...
- Advertisement -

Latest News

Dita e Holokaustit/ Konsulli i Izraelit Xhillari: Ekstremizmi dhe racizmi i mori jetën miliona hebrenjëve!

Rodolf Xhillari për Ndërkombëtare të Holokaustit: Nderojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit viktimat e ekstremizmit dhe racizmit që i...
- Advertisement -

Rodolf Xhillari: Ambasada e Shqipërisë në Greqi, shembull i një pune dinjitoze. Znj.Hajdaraga e përkushtuar në misionin diplomatik.

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari, njëherësh një nga biznesmenët më të suksesshëm në Shqipëri, i cili jetën e tij e...

‘Natë e ftohtë dhe me reshje shiu’, Balluku pranë familjeve në nevojë: Askush jashtë vëmendjes!

Nga Marjon Gorica Tirana dhe i gjithë vendi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura shiu. Kushte klimaterike këto...

Avari në linjën e energjisë elektrike, OSHEE njofton: Po punohet për riparimin e defektit.

Si shkak i një avarie në linjën e furnizmit me energji elektrike në Mëzez, kanë mbetur pa energji disa zona të ndryshme në Tiranë....

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë së këtij qyteti, shprehet se...