Fejzë Demiri një krijues i talentuar që përçon mesazhe instruktive dhe vlera të njëmendta ndër gjeneratat e reja Janë tetëmbëdhjetë pjesë, me dy tekste në fillim e në fund, që përbëjnë një tërësi tekstuale: të konceptuara si bashkëbisedim i të...
“Një ditë ke për të kuptuar se ka më shumë vlerë lumturia e dikujt tjetër, sesa lumturia jote”. Një vecori që na karakterizon ne qenieve humane ështe humanizmi. Humanizmi ndryshe nga egoizmi nuk te lë të mendosh...
Lufta e fundit në Kosovë ka bërë që shqiptarët të shpërngulën me dhunë nga Kosova. I lindur në Vushtrri, Mason Alban është transferuar në Boston në moshën 11-vjeçare si refugjat. Por, Mason e ka shfrytëzuar kohën në mënyrën më të...
Foto e parë Alban Shabani është një 18 vjeçar nga qyteti i vjetër i Vushtrrisë. Ai eshte i pasionuar pas aparatit profesional. Foto e dytë Albani per Gazeta Ora ka cekur se shumicën e kohës së lirë e kalon në natyrë duke bërë...
Valdrini Selmani i lindur ne komunë të Vitisë është vetëm 15 vjeqar dhe pasioni qe ka ndaj Fotografisë është aq i madh sa që sot ai perdor aparatë e modeleve te fundit per fotografim. Ai ketë pasion e zhvillon gjithandej...
Ma. Blerina Hajdini-Murselaj

Bodleri dhe Poradeci

Këto dy poezi të poetëve modernistë, japin sinjale të çarta se arti gjithmonë është një urë lidhësëse për lexuesin, ku mund të gjejmë më të mirën e mundshme përmes artit, si krijim i veçantë. Albatrosi dhe Vdekja e nositit...
Rudyard Kipling është babai i poezisë madhështore “Në mundsh”.  Poezi e cila ka për të mbetur përjetësisht në kujtesën e gjeneratave si një shkreptimë e vezullimtë drite. Ka krijues, të cilën dhanë një kontribut të pashoq me sublimen...
Florjan Gashi nga Skenderaji na prezentohet me disa fotografi nga portfolio e tij. Florjani gjithashtu merret edhe me dizajn grafik, dhe do të presim në të ardhmen edhe shumë fotografi e dizajne nga Florjani që do të tregojnë se...
Muzeu i Luvrit ndodhet në Paris, Francë. Ai është një nga muzetë më të mëdha dhe më të famshëm të botës dhe renditet gjithashtu i dyti për nga numri i vizitorëve. Koleksioni i Luvrit është një nga më të pasurit...

Përcjellni GazetaOra.com

410,957FansaPëlqeje
3,336NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË